Si Ťin-pching upevňuje svou moc. Chce být prezidentem Číny až do roku 2028

Hana Vařáková Hana Vařáková
23. 7. 2017 12:35
Čínskému vůdci Si Ťin-pchingovi se prezidentování zalíbilo natolik, že hodlá zůstat hlavou státu až do roku 2028. Už teď dosazuje na vlivné posty své stoupence, a naopak odstraňuje z cesty své rivaly. Na podzim se v Pekingu bude konat 19. sjezd vládnoucí komunistické partaje, z něhož vzejde nové stranické vedení. Na tom, kolik svých lidí protlačí prezident do nového politbyra, bude záviset, jak dlouho zůstane v prezidentském paláci.
Si Ťin-pching.
Si Ťin-pching. | Foto: Reuters

Peking - Čínský prezident Si Ťin-pching si už teď připravuje půdu, aby mohl zůstat v čele komunistické velmoci tři prezidentská období. V prezidentském paláci by tak setrval až do roku 2028.

Letos na podzim se v Pekingu bude konat 19. sjezd komunistické strany. Očekává se, že Si bude potvrzen jako lídr strany na druhou pětiletku a příští rok na jaře zahájí také svůj druhý prezidentský mandát.

Zajímavý je ale už teď boj o pozice pod ním - v sedmičlenném stálém výboru politbyra i 25členném politbyru jako takovém.

A právě na výsledku této "hry o trůny" v Pekingu závisí i to, jak dlouho současný lídr ještě povede říši středu.

Sun je pořád soudruh

Prezidentův rival ve straně a člen politbyra Sun Čeng-cchaj měl dobře rozjetou kariéru. Teď se však v rámci mocenského boje mezi frakcemi uvnitř komunistické partaje ocitl v nemilosti.

Třiapadesátiletý Sun ještě před pár dny seděl v křesle stranického tajemníka ve městě Čchung-čching na jihovýchodě Číny. Jde přitom o jedno z nedůležitějších čínských měst, které je významným centrem elektroniky. Vyrábí se zde jedna třetina světové produkce laptopů.

Tajemník Sun je nyní podle zdrojů z vedení komunistické strany, na které se odvolává agentura Reuters, vyšetřován kvůli "vážnému porušování disciplíny". To v praxi může znamenat cokoliv, od přijímání úplatků až po vybočování ze stranické linie.

Sun Čeng-cchaj.
Sun Čeng-cchaj. | Foto: Reuters

Letos v únoru vytkla protikorupční komise strany Sunovi, že nedělá dost pro omezení vlivu lidí, kteří měli blízko k předchozímu tajemníkovi v Čchung-čchingu. Tím byl známý politik Po Si-laj, kterého soud v roce 2013 poslal do vězení na doživotí kvůli přijímání úplatků a zneužívání moci.

V polovině července Suna odvolali z funkce s tím, že o jeho dalším osudu zatím není rozhodnuto. "Sun je pořád soudruh, je členem politbyra," citovala agentura Reuters jednoho z členů politbyra.

Označení "soudruh" znamená, že Sun ještě není formálně obviněný. Pokud by se tak stalo, okamžitě by ho vyhodili za strany.

Všichni prezidentovi muži

Na post stranického bosse v Čchung-čchingu po Sunovi nastoupil šestapadesátiletý Čchen Min-er, který sem přešel z pozice lídra provincie Kuej-čou na jihozápadě Číny.

Čchen Min-er.
Čchen Min-er. | Foto: Reuters

Čchen v letech 2002 až 2007 pracoval jako šéf propagandy pro Si Ťin-pchinga během jeho působení ve východní provincii Če-ťiang. Na rozdíl od Suna je považován za prezidentova spojence.

Prezident se podle serveru Quartz snaží dostat do politbyra strany co nejvíce svých stoupenců, což by mu pak otevřelo cestu ke třetímu termínu ve funkci hlavy státu.

Dalším ze Si Ťin-pchingových lidí je jednašedesátiletý Cchaj čchi, kterého prezident letos v květnu prosadil do čela strany v Pekingu. Je zodpovědný za bezpečnost a kvalitu ovzduší v metropoli, což jsou priority i pro centrální vládu. Image Pekingu navíc ve světě spoluurčuje, jak je globálně vnímána celá Čína.

Cchaj byl Siovým blízkým spolupracovníkem už v době, kdy nynější prezident řídil provincie Fu-ťien a Če-ťiang. Není tedy pochyb, že je prezidentovým člověkem.

Čchen i Cchaj nyní zažívají vzestup. Podle tradice jim posty stranických šéfů ve významných městech zajistí místo v novém politbyru, které vzejde z podzimního sjezdu čínských komunistů.

Cchaj čchi.
Cchaj čchi. | Foto: Profimedia.cz

U Čchena se navíc očekává, že poskočí rovnou do sedmičlenného stálého výboru politbyra.

"Čchen je člověk, kterému bychom měli věnovat velkou pozornost… Si Ťin-pching ho podporuje," řekl letos v březnu agentuře Reuters Čcheng Li, expert na čínské politické elity z americké Brookings Institution. "Je nejen známý pro své úzké vazby se Sim, ale byl také populárním lídrem v provincii Če-ťiang a nyní v provincii Kuej-čou."

Čistý folklor

Většina současných členů politbyra na podzimním sjezdu odstoupí kvůli svému věku. Podle nepsaného pravidla odcházejí členové stranického vedení do penze v 68 letech.

Nyní se ale spekuluje o tom, že devětašedesátiletý Wang Čchi-šan, který je členem stálého výboru politbyra a zároveň blízký spojenec prezidenta Siho, bude chtít zůstat ve výboru i v dalším pětiletém období.

Pokud ho sjezd ve funkci potvrdí, bude to významný signál pro Siho. Prezidentovi je teď 64 let. Po prolomení neoficiálního věkového limitu by mohl v čele strany i státu zůstat i po roce 2022.

Ostatně jeden z členů vedení strany se loni nechal slyšet, že věkový limit je jen "čistý folklor".

Silný hráč

Si Ťin-pching je podle mnohých znalců nejmocnějším vůdcem Číny za poslední tři dekády. Proslul také svým bojem proti korupci, a to i v nejvyšších stranických patrech.

Pod jeho vedením se Čína stále více stává silným hráčem v mezinárodní politice, s nímž teď musí ostatní velmoci počítat.

A tak by nebylo překvapením, pokud by si čínský prezident chtěl svůj vliv uchovat a zůstat "číslem jedna" i ve třetí pětiletce.

 

Právě se děje

Další zprávy