Hory smetí a pokácené stromy. Nájezdy vandalů zničily během shutdownu americké parky

Jana Václavíková
29. 1. 2019 18:55
V pondělí, poprvé po pěti týdnech, přišli všichni zaměstnanci amerického Národního parku Joshua Tree v Kalifornii do práce. Místo krás nedotčené přírody na ně ale čekaly pokácené stromy, posprejované kameny, odpadky nebo přeplněné toalety. Zatímco strážci měli neplacené volno kvůli omezenému financování federálních úřadů, takzvanému shutdownu, park zůstal částečně otevřený.
Juka krátkolistá v Národním parku Joshua Tree.
Juka krátkolistá v Národním parku Joshua Tree. | Foto: BorisFromStockdale / Wikimedia Commons

Při předchozích shutdownech ve Spojených státech, kdy je omezeno financování veřejných institucí a mnoho státních zaměstnanců nedostává výplaty, bývaly národní parky vždy uzavřeny. Omezený režim z přelomu letošního roku, který skončil tento pátek, byl ale jiný.

Vláda Donalda Trumpa rozhodla, že parky zůstanou pro veřejnost otevřeny. A to i přesto, že jejich zaměstnanci, kteří dohlížejí na pořádek, nedostávají zaplaceno. Bez příjmů se tak ocitlo 21 tisíc zaměstnanců národních parků, z nichž docházelo do práce kvůli nezbytným úkonům přes tři tisíce z nich, píše britský deník The Guardian.

Národní park Joshua Tree se rozkládá na třech tisících kilometrech čtverečních. Podle amerického zpravodajského serveru Huffington Post se tu o bezpečnost a dodržování pravidel staralo ještě před pár dny jen osm strážců.

Nízký počet zaměstnanců tak vyústil v hromady odpadků naházených na zemi, neudržované toalety, zapalování ohňů mimo vyznačená ohniště, graffiti nebo poškozování a kácení juk krátkolistých, ikonických stromů, díky kterým získal park své jméno. Ty přitom podle serveru Huffington Post vyrostou každý rok jen o jeden až sedm centimetrů a dožívají se zhruba 150 let.

Náprava potrvá stovky let

"Přestože většina lidí, kteří navštíví Joshua Tree, se chová zodpovědně, zaznamenali jsme incidenty, kdy kvůli motoristům vznikly nové cesty a juky byly zničeny," uvedl pro deník The Guardian mluvčí národního parku George Land.

Tragický stav potvrzuje i správce parku David Smith, který mluví o několika desítkách případů, kdy lidé sjeli autem mimo vyznačené cesty. "V některých případech přímo do divoké přírody. Nikdy jsme neviděli takovou úroveň táboření mimo povolená místa," dodává.

Náprava vzniklých škod může podle Curta Sauera, bývalého správce parku, trvat stovky let. "To, co se našemu parku stalo v posledních 34 dnech, je neopravitelné během dalších 200 nebo 300 let," uvedl Sauer.

Podle jeho odhadů, které cituje americký deník Los Angeles Times, přišel park na poplatcích během období shutdownu téměř o 800 tisíc dolarů, tedy 18 milionů korun. Vedení národního parku nicméně odmítlo odhady bývalého správce komentovat.

Co když bude shutdown pokračovat?

S úklidem parku v době shutdownu pomáhala místní nezisková organizace Přátelé Joshua Tree, jejíž členové sbírali odpadky a například za vlastní peníze doplňovali na záchodech toaletní papír. Právě tito lidé se během protestu v sobotu dožadovali úplného uzavření parku, pokud se omezený režim obnoví.

"Pokud vláda nebude financovat park, a ten tak nebude plně hlídaný, měl by být zcela uzavřen, aby byl ochráněn on i lidé," řekl výkonný ředitel organizace John Lauretig.

Vše závisí na tom, zda se američtí demokraté dohodnou s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten trvá na financování zdi nebo ocelového plotu na hranici Spojených států a Mexika. Pokud k žádné dohodě nedojde, shutdown může za tři týdny pokračovat.

"Místní komunita je zhnusena tím, že jsou parky drženy jako rukojmí, a také tím, že náš park byl otevřený a jen částečně hlídaný. Není to dobré pro park, pro veřejnost ani pro místní obyvatele," dodal Lauretig.

Video: Sesuv půdy v Yosemitském národním parku zranil člověka

Sesuv půdy v Yosemitském národním parku zranil člověka | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy