Hory smetí a pokácené stromy. Nájezdy vandalů zničily během shutdownu americké parky

Jana Václavíková
29. 1. 2019 18:55
V pondělí, poprvé po pěti týdnech, přišli všichni zaměstnanci amerického Národního parku Joshua Tree v Kalifornii do práce. Místo krás nedotčené přírody na ně ale čekaly pokácené stromy, posprejované kameny, odpadky nebo přeplněné toalety. Zatímco strážci měli neplacené volno kvůli omezenému financování federálních úřadů, takzvanému shutdownu, park zůstal částečně otevřený.
Juka krátkolistá v Národním parku Joshua Tree.
Juka krátkolistá v Národním parku Joshua Tree. | Foto: BorisFromStockdale / Wikimedia Commons

Při předchozích shutdownech ve Spojených státech, kdy je omezeno financování veřejných institucí a mnoho státních zaměstnanců nedostává výplaty, bývaly národní parky vždy uzavřeny. Omezený režim z přelomu letošního roku, který skončil tento pátek, byl ale jiný.

Vláda Donalda Trumpa rozhodla, že parky zůstanou pro veřejnost otevřeny. A to i přesto, že jejich zaměstnanci, kteří dohlížejí na pořádek, nedostávají zaplaceno. Bez příjmů se tak ocitlo 21 tisíc zaměstnanců národních parků, z nichž docházelo do práce kvůli nezbytným úkonům přes tři tisíce z nich, píše britský deník The Guardian.

Národní park Joshua Tree se rozkládá na třech tisících kilometrech čtverečních. Podle amerického zpravodajského serveru Huffington Post se tu o bezpečnost a dodržování pravidel staralo ještě před pár dny jen osm strážců.

Nízký počet zaměstnanců tak vyústil v hromady odpadků naházených na zemi, neudržované toalety, zapalování ohňů mimo vyznačená ohniště, graffiti nebo poškozování a kácení juk krátkolistých, ikonických stromů, díky kterým získal park své jméno. Ty přitom podle serveru Huffington Post vyrostou každý rok jen o jeden až sedm centimetrů a dožívají se zhruba 150 let.

Náprava potrvá stovky let

"Přestože většina lidí, kteří navštíví Joshua Tree, se chová zodpovědně, zaznamenali jsme incidenty, kdy kvůli motoristům vznikly nové cesty a juky byly zničeny," uvedl pro deník The Guardian mluvčí národního parku George Land.

Tragický stav potvrzuje i správce parku David Smith, který mluví o několika desítkách případů, kdy lidé sjeli autem mimo vyznačené cesty. "V některých případech přímo do divoké přírody. Nikdy jsme neviděli takovou úroveň táboření mimo povolená místa," dodává.

Náprava vzniklých škod může podle Curta Sauera, bývalého správce parku, trvat stovky let. "To, co se našemu parku stalo v posledních 34 dnech, je neopravitelné během dalších 200 nebo 300 let," uvedl Sauer.

Podle jeho odhadů, které cituje americký deník Los Angeles Times, přišel park na poplatcích během období shutdownu téměř o 800 tisíc dolarů, tedy 18 milionů korun. Vedení národního parku nicméně odmítlo odhady bývalého správce komentovat.

Co když bude shutdown pokračovat?

S úklidem parku v době shutdownu pomáhala místní nezisková organizace Přátelé Joshua Tree, jejíž členové sbírali odpadky a například za vlastní peníze doplňovali na záchodech toaletní papír. Právě tito lidé se během protestu v sobotu dožadovali úplného uzavření parku, pokud se omezený režim obnoví.

"Pokud vláda nebude financovat park, a ten tak nebude plně hlídaný, měl by být zcela uzavřen, aby byl ochráněn on i lidé," řekl výkonný ředitel organizace John Lauretig.

Vše závisí na tom, zda se američtí demokraté dohodnou s prezidentem Donaldem Trumpem. Ten trvá na financování zdi nebo ocelového plotu na hranici Spojených států a Mexika. Pokud k žádné dohodě nedojde, shutdown může za tři týdny pokračovat.

"Místní komunita je zhnusena tím, že jsou parky drženy jako rukojmí, a také tím, že náš park byl otevřený a jen částečně hlídaný. Není to dobré pro park, pro veřejnost ani pro místní obyvatele," dodal Lauretig.

Video: Sesuv půdy v Yosemitském národním parku zranil člověka

Sesuv půdy v Yosemitském národním parku zranil člověka | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy