Shovívavá EU dává sabotérům z Čech čas tlačit na Klause

Johana Grohová, Brusel
7. 10. 2009 17:45
Improvizovaná videokonference mezi českým premiérem Fischerem a lídry EU splnila svůj účel
Foto: Reuters

Brusel - Improvizovaná videokonference mezi českým premiérem Janem Fischerem a lídry Evropské unie splnila svůj účel. Vytvořila obrázek přívětivé Evropy, která s respektem čeká, až Česká rebublika dokončí ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Žádné nepřípustné tlaky ani hrozby se nekonaly, alespoň prozatím. Doba hájení potrvá jen do doby, až Ústavní soud rozhodne o stížnosti senátorů.

"Šlo o to, aby česká vláda stála v jedné linii s vedením Unie, která respektuje demokratické procesy v České republice. Aby tlak na Klause šel víc zevnitř než zvenčí. A to se, myslím, podařilo," říká diplomatický zdroj blízký jednání, které se kvůli poruše na Fischerově letadle uskutečnilo na dálku.

Klaus podepíše

Klidná atmosféra bez větších emocí naznačovala, že debata není o tom, zda prezident Klaus podepíše, ale kdy. Podobně se vyjádřil i premiér Fischer během následné tiskové konference.

"Ze všech signálů, které mám, se zdá, že nebude důvod, aby prezident v případě rozhodnutí českého soudu, že smlouva je v souladu s českým ústavním pořádkem, svůj podpis odkládal," řekl Fischer.

Vedení Unie pracuje i s takzvaně rychlou variantou. Ta počítá s tím, že Ústavní soud nebude stížnost vůbec projednávat.

"Pak bychom se mohli k ratifikaci přiblížit ještě tento měsíc," řekl švédský premiér a stávající šéf Evropské rady Fredrik Reinfeldt.

Fischer se snažil ze všech sil své evropské partnery ujistit, že česká vláda dělá vše, co je v jejích silách. Zdůraznil, že Ústavní soud stížností nakládá prioritně. "To není obvyklá praxe," zdůraznil Fischer.

To bylo zřejmě maximum, které si mohl dovolit. Podle bruselských diplomatů nikdo ani neočekával, že by schůzka svolaná švédským předsednitcvím přinesla zásadní posun. Šlo hlavně o vytvoření dojmu jednoty na evropské linii a osamoceného Klause, na kterého se ale neútočí.

Švédské předsednictví nad Evropskou unií podle diplomatů koordinuje nepsaný pakt o "neútočení". Výzvy směřující do České republiky se většinou omezují na to, že je třeba ratifikaci co nejdříve dokončit. O žádné tvrdé výhrůžky z nejvyšších míst se nejedná.

Evropský parlament.
Evropský parlament. | Foto: Naďa Straková

Ani ze sídla francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho od sobotního schválení Lisabonské smlouvy v irském referendu nepřišla štiplavá poznámka či výhrůžka. Ještě v polovině září Sarkozy přitom mluvil o trestu pro Čechy.

Politika tišení hadů

"Je tu patrná snaha tlumit tlak, který by prezidenta Klause zahnal do kouta. Je mu třeba vytvořit prostor, aby mohl podepsat," říká bruselský zpravodaj deníku Le Mond Philippe Ricard.
 
Klaus a Evropa zatím spolu příliš nekomunikují. Reinfeldt se podle svých slov snažil zastihnout telefonicky českého prezidenta. Dosud se mu to nepodařilo, protože Klaus na jeho telefon údajně nereagoval.

Do Prahy se v pátek chystá předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. Ani on ale ještě neví, zda se osobně setká s Klausem. Tlačit by ale na českého prezidenta nechtěl.

"Každý se musí rozhodnout sám. Nebylo by demokratické vytvářet nějaký tlak," uvedl Buzek. Málokomu ušlo, že premiér Fischer do Bruselu nakonec překvapivě nedorazil.

Diplomaté a novináři se nemohli ubránit konspirativním teoriím, proč se vládní letadlo porouchalo. "Neprošel letištěm krátce před tím prezident Klaus?" poznamenal se smíchem jeden z nich. Češi se tak zřejmě pověsti "sabotérů" v Unii jen tak nezbaví.

 

Právě se děje

Další zprávy