V patnácti utekla k Islámskému státu. Teď získala šanci vrátit se domů do Británie

Když bylo Shamimě Begumové 15 let, odjela spolu se svými třemi spolužačkami do Sýrie připojit se k takzvanému Islámskému státu. Vdala se tam a tři roky žila pod nadvládou teroristické organizace. Loni se rozhodla vrátit se domů, do Británie. Soud teď rozhodl, že se může pokusit znovu získat britské občanství.
Shamima Begumová na snímku
Shamima Begumová na snímku | Foto: Reuters

Na začátku byly tři. Patnáctileté studentky střední školy z východního předměstí v Londýně utekly před pěti lety z domova. Vydaly se na cestu přes Turecko do Sýrie, kterou z velké části ovládali islamisté z teroristické organizace Islámský stát (IS).

Tři roky žily jako manželky islamistů. Pouze o jedné z nich se ví, že je stále naživu.

Shamima Begumová přežila vládu takzvaného Islámského státu i syrskou občanskou válku a dostala se do uprchlického tábora. Její spolužačka Kadiza Sultanaová zemřela už v roce 2016 při náletu, druhá kamarádka Amira Abaseová je prohlášena za nezvěstnou.

Begumová se v syrské Rakce provdala za člena IS Yaga Riedijka, který se narodil v Nizozemsku a pro teroristickou organizaci pracoval jako náborový pracovník - lákal do IS mladé lidi hlavně z Evropy. Begumová mu s tím měla pomáhat a verbovat další mladé ženy. 

Měla s ním tři děti. První dvě zemřely jako velmi malé, uvádí se, že na podvýživu a s ní spojené nemoci. Třetí dítě se narodilo až v uprchlickém táboře, kam se dívka dostala po porážce Islámského státu v Sýrii. I nejmladší syn ale loni zemřel.

Manželka islamisty

Shamima Begumová žije v syrském uprchlickém táboře dodnes, její manžel Yago Riedijk se coby bojovník IS dostal do kurdského zajateckého tábora na severovýchodě Sýrie. Oba se na konci války vzdali a nechali se zajmout.

Loni na jaře Riedijk poskytl rozhovor novináři z britské stanice BBC. Popsal v něm život pod nadvládou IS: veřejné popravy, mrtvoly v ulicích i smrt prvního dítěte kvůli nedostatku jídla. Tvrdil, že chtěl Islámský stát opustit a že ho džihádisté drželi ve vězení kvůli podezření, že je ve skutečnosti nizozemským špionem. Hlavně ale žádal o to, aby se mohl i se Shamimou Begumovou a jejich třetím synem těsně předtím, než zemřel, vrátit do Evropy.

Jenže v Nizozemsku je považován za teroristu a po návratu by mu hrozilo vězení.

Rozhovor britským médiím poskytla i Begumová. Chtěla se spojit se svou rodinou a vrátit se do Velké Británie. Tehdy byla v devátém měsíci těhotenství a odjet zpátky do Británie chtěla hlavně proto, že její předchozí dvě děti zemřely. "Vím, že tam bude náležitá zdravotní péče. Udělám cokoli, co bude požadováno, abych se vrátila a žila v klidu se svým dítětem," řekla novinářům.

Ničeho nelituji

Taky jim ale prozradila, jak v Rakce pod vládou Islámského státu žila. Useknuté hlavy protivníků v popelnicích na ulici ji nijak neděsily, protože patřily nepřátelům. Svůj život považovala za normální. "Byl to takový život, jaký ukazují na svých propagandistických videích, normální. Občas se bombarduje, ale jsou i jiné věci," řekla.

Její příběh hodně Britů pobouřil. O to víc, když schválila bombový útok v Manchester Areně z roku 2017, při kterém atentátník zabil 22 lidí.

Britská vláda na její žádost o návrat reagovala tím, že jí odebrala občanství. Odvolací soud v Londýně ale ve čtvrtek rozhodl, že se dnes už dvacetiletá Begumová může vrátit do Británie a usilovat o obnovení svého občanství.

Begumová totiž nemá žádné jiné. Její rodiče jsou sice bangladéšského původu, ale ona se narodila v Británii. Bangladéš nikdy nenavštívila a ani neumí bengálsky. Soud teď bude rozhodovat o tom, jestli Begumová představuje pro Spojené království bezpečnostní riziko.

Co vedlo Shamimu Begumovou a její spolužačky před pěti lety k tomu, aby odletěly do Turecka, přejely do Sýrie a vstoupily mezi islamisty, není dodnes jasné. Dívka toho ale podle svých slov nelituje.

Video: Teenagerka odešla k IS, teď chce zpátky do Británie. Žádá rodinu o pomoc

Teenagerka odešla k IS, teď chce zpátky do Británie. Žádá rodinu o pomoc | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy