Seznam UNESCO rozšíří francouzské vinice nebo Hamburk

ČTK ČTK
5. 7. 2015 11:36
Hned dva úspěchy si díky vinařské tradici vysloužila Francie, stejně úspěšné bylo i Dánsko.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Bonn - Na seznamu kulturního dědictví UNESCO jsou nově i známé francouzské vinařské kraje Champagne a Burgundsko. O tom, že krajina s vinohrady, vinařstvími a vinnými sklepy, kde se vyrábí světoznámý sekt a červená vína, si zaslouží speciální status, rozhodl Výbor Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu v sobotu na svém zasedání v Bonnu.

Dnes jeho členové na seznam UNESCO zapsali ještě hamburské historické čtvrti či norská průmyslová městečka Rjukan a Notodden.

Zápis pro Hamburk znamená, že Německo má na seznamu UNESCO už celkem 40 památek. Přístavní město uspělo s návrhem, aby zvláštní ochranu získala čtvrť Speicherstadt s hustou zástavbou skladovacích budov, které vznikly na přelomu 19. a 20. století, a také sousední čtvrť Kontorhausviertel, kde se nacházejí budovy přístavní správy z let 1920 až 1940.

Hned dva úspěchy si díky vinařské tradici v sobotu vysloužila Francie, stejně úspěšné bylo i Dánsko. Tomu se podařilo na seznam UNESCO prosadit městečko Christiansfeld, založené v roce 1773 moravskými přistěhovalci, a lovecký revír na ostrově Zealand, kde pořádali dánští králové honitby už od středověku. Dva nové zápisy má také Írán a úspěch zaznamenaly mimo jiné i památky ze Singapuru, Mongolska, Turecka či Itálie.

Na letošním zasedání posuzují delegáti celkem 36 kandidátů, rozhodovat budou až do středy. Už teď je na seznamu kulturního a přírodního bohatství světa přes 1000 položek z více než 160 zemí světa.

Česká republika má na seznamu dědictví UNESCO celkem 12 zápisů. Kromě historických center Prahy, Telče a Českého Krumlova jsou to například i Lednicko-valtický areál, zámek v Litomyšli nebo brněnská funkcionalistická vila Tugendhat. V příštím roce se chce Česko ve společné kandidatuře s Německem ucházet o zapsání hornické oblasti Krušnohoří.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy