Seznam UNESCO rozšíří francouzské vinice nebo Hamburk

ČTK ČTK
5. 7. 2015 11:36
Hned dva úspěchy si díky vinařské tradici vysloužila Francie, stejně úspěšné bylo i Dánsko.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Bonn - Na seznamu kulturního dědictví UNESCO jsou nově i známé francouzské vinařské kraje Champagne a Burgundsko. O tom, že krajina s vinohrady, vinařstvími a vinnými sklepy, kde se vyrábí světoznámý sekt a červená vína, si zaslouží speciální status, rozhodl Výbor Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu v sobotu na svém zasedání v Bonnu.

Dnes jeho členové na seznam UNESCO zapsali ještě hamburské historické čtvrti či norská průmyslová městečka Rjukan a Notodden.

Zápis pro Hamburk znamená, že Německo má na seznamu UNESCO už celkem 40 památek. Přístavní město uspělo s návrhem, aby zvláštní ochranu získala čtvrť Speicherstadt s hustou zástavbou skladovacích budov, které vznikly na přelomu 19. a 20. století, a také sousední čtvrť Kontorhausviertel, kde se nacházejí budovy přístavní správy z let 1920 až 1940.

Hned dva úspěchy si díky vinařské tradici v sobotu vysloužila Francie, stejně úspěšné bylo i Dánsko. Tomu se podařilo na seznam UNESCO prosadit městečko Christiansfeld, založené v roce 1773 moravskými přistěhovalci, a lovecký revír na ostrově Zealand, kde pořádali dánští králové honitby už od středověku. Dva nové zápisy má také Írán a úspěch zaznamenaly mimo jiné i památky ze Singapuru, Mongolska, Turecka či Itálie.

Na letošním zasedání posuzují delegáti celkem 36 kandidátů, rozhodovat budou až do středy. Už teď je na seznamu kulturního a přírodního bohatství světa přes 1000 položek z více než 160 zemí světa.

Česká republika má na seznamu dědictví UNESCO celkem 12 zápisů. Kromě historických center Prahy, Telče a Českého Krumlova jsou to například i Lednicko-valtický areál, zámek v Litomyšli nebo brněnská funkcionalistická vila Tugendhat. V příštím roce se chce Česko ve společné kandidatuře s Německem ucházet o zapsání hornické oblasti Krušnohoří.

 

Právě se děje

Další zprávy