Severokorejský vůdce Kim Čong-un potvrdil, že chce brzy navštívit Soul

ČTK ČTK
30. 12. 2018 9:57
Nejvyšší severokorejský představitel vyjádřil politování, že se letos neuskuteční jeho záměr navštívit Jižní Koreu, a zároveň dal najevo pevné odhodlání podniknout takovou návštěvu v budoucnosti. Kim Čong-un to uvedl v dopise, který zaslal svém jihokorejskému protějšku Mun Če-inovi a o kterém podle agentury Reuters informoval Modrý dům - prezidentský úřad v Soulu.
Setkání Kim Čong-una a Mun Če-ina.
Setkání Kim Čong-una a Mun Če-ina. | Foto: Reuters

Kim Čon-un chce příští rok uspořádat více vrcholných setkání s Mun Če-inem s cílem dosáhnout denuklearizace Korejského poloostrova, citoval Reuters úřad jihokorejského prezidenta.

Letošní korejsko-korejský summit v Soulu avizoval Mun Če-in v září po své schůzce se severokorejským protějškem v Pchjongjangu. Tento měsíc však zdroje z Modrého domu daly najevo, že očekávaný summit v tomto roce nebude.

Vůdci Severní a Jižní Koreje se zatím sešli pětkrát, ve třech případech šlo o letošní schůzky Kim Čong-una a Mun Če-ina. Všechna tato setkání se ale odehrála buď v demilitarizovaném pásmu na hranici mezi oběma korejskými státy, nebo v metropoli KLDR Pchjongjangu.

Očekává se, že Kimův příjezd do jihokorejské metropole, ať už v jakémkoli termínu, vyvolá protesty lidskoprávních aktivistů, konzervativních politiků a severokorejských uprchlíků, kteří režim v Pchjongjangu obviňují z porušování lidských práv a z neupřímných slibů ohledně ukončení zbrojních programů. Jihokorejská hlavní opoziční strana požaduje, aby se před vstupem na jihokorejskou půdu Kim nejprve omluvil za útok na jihokorejskou korvetu Čchonan v roce 2010, při němž zahynulo 46 námořníků a z něhož Soul viní KLDR.

Podle jihokorejského prezidenta Mun Če-ina by ale Kimova návštěva Soulu urychlila úsilí zbavit Korejský poloostrov jaderných zbraní a zásadně by přispěla ke zlepšení vztahů mezi Severní Koreou a Spojenými státy. Severokorejský vůdce Kim a šéf Bílého domu Donald Trump se letos sešli na historickém summitu v Singapuru a nyní se hovoří o možnosti jejich druhé schůzky počátkem příštího roku.

Výbuch v demilitarizovaném pásmu. Jižní Korea ruší strážní budovy podél hranice s KLDR. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy