Opěvují Kimův hřejivý a sladký úsměv. Na olympiádu by mohla přijet i populární dívčí skupina z KLDR

Zahraničí Zahraničí
16. 1. 2018 11:51
Severokorejský vůdce Kim Čong-un často využívá dívčí skupinu Moranbong jako diplomatický nástroj.
Záběry z vystoupení severokorejské dívčí skupiny Moranbong. Členky vybírá osobně vůdce Kim Čong-un. | Video: Asociated Press

Pchjongjang - Je jich pět a jsou to dost možná nejslavnější ženy v KLDR. V uniformách, krátkých sukních a lodičkách na vysokých podpatcích vystupují na nejvýznamnějších celonárodních akcích.  Zpívají, k tomu hraje synthpop a davy šílejí.

Jásá i sám severokorejský diktátor Kim Čong-un. Dívčí skupina Moranbong je jeho nejoblíbenější a traduje se, že ji sám v roce 2012 založil a podle svého vkusu vybírá a obměňuje jednotlivé členky. 

Jedna z nich - Hjon Song-wol - se objevila minulý týden v severokorejské delegaci vyslané do vesnice Pchanmundžom v demilitarizované zóně na hranicích obou Korejí. Dokazují to i snímky na sociálních sítích.

Právě v této vesnici došlo k historickému jednání mezi Severní a Jižní Koreou před blížící se zimní olympiádou. Obě strany se dohodly, že KLDR vyšle v únoru do Pchjongčchangu vlastní delegaci sportovců, fanoušků i umělců.

Jestli se kromě 140členného orchestru vypraví na jih i nejoblíbenější dívčí skupina Kim Čong-una, zůstává ale zatím otevřené.

"Kimův úsměv je tak sladký"

Moranbong vznikla pro Kimovo potěšení a podle některých hlasů taky proto, aby vůdce ukázal moderní směřování Severní Koreje, nejuzavřenější země na světě.

Repertoár skupiny nápadně připomíná tvorbu slavných jihokorejských popových hvězd, takzvaný K-pop. Až na jednu maličkost, a tou jsou texty.

Většina z nich pojednává právě o Kim Čong-unovi. "Jak vůbec může být tak milý? Jeho úsměv je hřejivý a sladký. Nemám jinou možnost než se nechat unést jím a jeho vřelým srdcem," rozplývají se slavné zpěvačky v jedné písni nad severokorejským diktátorem.

Pokud skupina Moranbong za necelý měsíc skutečně dorazí do Jižní Koreje, přiveze s sebou arzenál podobně oslavných písní. A taky propagandy, která se mimo jiné zaměřuje na nelichotivé vyobrazování nepřátel. Mezi ně patří kromě USA i Jižní Korea, upozorňuje jihokorejský list The Korean Times.

Repertoár skupiny proto budí za jižními hranicemi KLDR kontroverze. "Pokud Moranbong přijede na jih, pokud její členky budou mít na sobě vojenské uniformy, přivezou písně opěvující Kim Čong-una a na obrazovce na pódiu se objeví záběry z odpalu jaderných zbraní a balistických střel, tak by to mohlo vyprovokovat velkou vřavu," cituje agentura Yonhap odborníka z think-tanku Sejong Institute v Soulu.

Zpěvačky jako nástroj diplomacie

Přítomnost zpěvačky Hjon Song-wol v delegaci minulý týden nebyla prvním případem, kdy Kim Čong-un dívčí kapelu nebo její členky využil při diplomatické misi.

Například před třemi lety měla skupina naplánovaný koncert v Pekingu. To mohlo být podle americké stanice CNN vnímáno jako symbol udržet si dobré vztahy s Čínou poté, co se mladý vůdce KLDR zbavil několika významných úředníků s blízkými vazbami na Peking.

Delegace z KLDR a Jižní Koreje se sešla minulý týden:

Severokorejci překročili hranici a jednali s Jihokorejci o účasti svých sportovů na olympiádě. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy