Severokorejci dostali v Panamě 12 let za pašování zbraní

ČTK ČTK
15. 6. 2015 9:20
Vysoký trest je poněkud překvapivý, protože nižší soudní instance oba muže zprostila viny.
Náklad cukru skrýval zbraně.
Náklad cukru skrýval zbraně. | Foto: Reuters

Panamá - Panamský soud poslal na 12 let za mříže dva Severokorejce, kteří se v červenci 2013 pokusili Panamským průplavem propašovat na lodi zbraně z Kuby.

Incident vyvolal značnou pozornost i znepokojení mezinárodního společenství, napsala agentura AFP.

Vysoký trest je poněkud překvapivý, protože nižší soudní instance oba muže zprostila viny.

Nyní ale odvolací soud rozsudek nad kapitánem a prvním důstojníkem přehodnotil a shledal je vinnými z pašování zbraní.

Zbraně mezi cukrem

Loď Čongčonkang plula z Kuby do KLDR a panamské úřady ji zadržely 15. července 2013 na základě informací, že možná přepravuje drogy.

Oficiálně byl nahlášen náklad 10 000 tun cukru, při kontrole se ale pod pytli našla kubánská výzbroj.

Havana a Pchjongjang po odhalení oznámily, že 25 kontejnerů se zbrojním nákladem je součástí legitimní smlouvy na opravu zbraní, za niž Kuba zaplatila KLDR zásilkou cukru. Podle kubánské televize bylo na lodi 240 tun zastaralých obranných zbraní - dvě kompletní protiletadlové rakety Volha a Pečora, náhradní díly devíti raket, dvě letadla typu Mig-21 a 15 motorů pro tento typ strojů.

Samotná loď mohla z Panamy odplout v únoru loňského roku poté, co KLDR zaplatila pokutu 700 000 dolarů (tehdy v přepočtu 14,2 milionu Kč) za ohrožení bezpečnosti Panamského průplavu. Toho se posádka dopustila tím, že neoznámila převoz zbraní. Do Severní Koreje se mohlo vrátit také zbylých 32 členů posádky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy