Severoirská politička: Když bude divoký brexit, chceme referendum o spojení s Irskem

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2019 19:27
Šéf britské vlády Boris Johnson ve středu poprvé od nástupu do funkce navštívil Severní Irsko a jednal se zástupci pěti tamních politických stran. Předsedkyně republikánské strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová před schůzkou s premiérem řekla, že pokud dojde k brexitu bez dohody, mělo by se v Severním Irsku konat referendum o jeho případném sjednocení s Irskou republikou. Odpoledne hovořil Johnson se zástupci Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje menšinovou vládu jeho konzervativců. Šéfka DUP Arlene Fosterová uvedla, že v otázce brexitu lze dosáhnout kompromisu.
Šéfka strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová.
Šéfka strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová. | Foto: Reuters

"Nechápu, jak by mohla Británie vytáhnout tuto část Irska z Evropské unie… a s klidnou tváří říci komukoli z nás, kdo žije na tomto ostrově, že bychom neměli dostat demokratickou příležitost… rozhodnout o své budoucnosti," uvedla podle agentury Reuters McDonaldová.

Kdyby obyvatelé Severního Irska nedostali po brexitu možnost rozhodnout se v referendu, zda setrvají ve svazku s Anglií, Skotskem a Walesem, nebo zda se spojí s Irskou republikou a zůstanou tak součástí Evropské unie, bylo by to podle šéfky republikánské strany Sinn Féin "naprosto skandální".

Johnson při příjezdu na sérii středečních jednání řekl, že očekává, že "brexit asi přijde na pořad dne". Za klíčový bod rozhovorů ale označil situaci kolem nefunkční severoirské vlády. Koaliční kabinet unionistů a zastánců sjednoceného Irska se rozpadl už v lednu 2017. K jeho obnovení nepomohly ani předčasné volby, ani další jednání. Sinn Féinn a DUP nedokázaly překonat rozpory mimo jiné právě kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie.

DUP a Johnson na straně jedné a Dublin, potažmo celý zbytek EU na straně druhé, se rozchází především v pohledu na takzvanou irskou pojistku, která je součástí brexitové dohody dojednané s Bruselem bývalou premiérkou Theresou Mayovou. Opatření má zajistit, aby se po brexitu neobnovily klasické hraniční kontroly mezi Irskem a Severním Irskem, avšak mimo jiné by vytvořilo jisté regulační rozdíly mezi Severním Irskem a zbytkem Británie.

"Pojistka je trvající a zásadní závadou dohody o odchodu (Británie z EU) a je velmi důležité, aby zmizela," řekla Fosterová. Sporné opatření, které by udrželo Británii v bezcelní zóně EU i po brexitu a Severní Irsko by donutilo dodržovat část pravidel jednotného unijního trhu, by podle Fosterové "v podstatě rozbilo" Spojené království.

Fosterová a další představitelé DUP se s britským premiérem setkali už v úterý večer. Nejmenovaný "vlivný zákonodárce" severoirské strany řekl Reuters, že při pracovní večeři se hovořilo mimo jiné o možnosti doplnit pojistku o časový limit na její platnost.

Johnson však tuto variantu jasně odmítl minulý týden při projevu v dolní komoře britského parlamentu, nehledě na to, že pro Brusel je nepřípustná stejně jako jakékoli jiné změny "rozvodové" dohody. Britský ministerský předseda řekl, že přijatelná je pro něj pouze brexitová dohoda v níž irská pojistka nebude. Británie podle něj 31. října EU opustí bez dohody, pokud druhá strana na jeho požadavek nepřistoupí.

 

Právě se děje

Další zprávy