Washington - Zástupci Spojených států, Kanady a Mexika ve středu zahajují první kolo jednání o nové podobě Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA), které inicioval americký prezident Donald Trump. Očekává se, že navzdory Trumpovým silným předvolebním prohlášením dojde spíše na drobnější změny dohody důležité pro exportéry ve všech třech zemích.
Jedním z Trumpových zásadních předvolebních slibů bylo zrušení NAFTA. Trump ji nazval "nejhorší dohodou v dějinách světa", neboť je podle něj pro USA velmi nevýhodná a zbylé dvě země díky ní bohatnou na úkor Američanů. Po nástupu do Bílého domu však prezident svou rétoriku zmírnil, zřejmě s ohledem na zájmy amerických průmyslových a zemědělských podniků, pro něž je vývoz na severoamerické zahraniční trhy významným zdrojem zisků.
Spojené státy budou během jednání například usilovat o vynucování přísnějších pracovních pravidel v Mexiku. Jednat se bude rovněž o modernizaci některých kapitol dohody z roku 1994, aby obstála ve světě propojeném informačními technologiemi a zohledňovala některé nové zboží a služby spojené s digitálním trhem.
Jedním ze zásadních sporných bodů patrně bude snaha USA změnit pravidlo, podle něhož mohou stížnosti některé ze zemí týkající se například dumpingu uznat či zamítnout pouze komise tvořené zástupci dvou států. Na tento článek Washington v minulosti zpravidla doplácel. Kanada však několik dní před jednáním oznámila, že existence tohoto článku je pro ni "nepřekročitelnou podmínkou" a pokud bude zrušen, odstoupí od dohody jako celku.
Od vzniku NAFTA vzájemný obchod tria zemí vzrostl na čtyřnásobek a předloni poprvé přesáhl jeden bilion dolarů (22,3 bilionu korun).