Z Arktidy bude za pár desetiletí jen ledové moře. Ledovce se neobnovují

Michelle Hansen Michelle Hansen
16. 9. 2016 18:20
Velikost ledovců na Arktidě je druhá nejmenší v historii. Můžou za to trvalé změny počasí a klimatu za posledních patnáct let. Velikost ledovce byla tak historicky druhá nejmenší. Ledovce se v zimě již neobnovují do původní velikosti, a to je podle odborníků větší problém než samotné tání.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sydney/Washington – "Pokud se rozbije šálek čaje, střepy zůstanou, ale čaj v nich podávat nemůžete, že?" táže se australský glaciolog Jan Lieser.

"Srovnatelné je to s ledovci. Jsou rozbité, jsou tenčí než bývaly. Co se týče klimatu – už neplní účel, který plnily po staletí," vysvětluje na zpravodajském serveru CNN.

Ledovce na severním pólu se během ročních období přirozeně zmenšují a zvětšují. Ovšem to, co se děje posledních patnáct let, je nevídané. Jejich velikost už nenarůstá do původní velikosti, kterou měly před 15 lety.

Končící léto bylo obzvlášť horké. Snímky ze satelitů ukazují, že rozloha ledovce je nyní pouhých 4,4 milionu kilometrů čtverečních, což přibližně odpovídá velikosti České republiky a Německa. Menší než letos byl jen v roce 2012.

Led se v zimě neobnovuje, to je problém

Problém není v úbytku ledu během léta, ale v tom, že se během zimy znovu neobnovuje. Nenabývá tak, jak tomu bylo dřív.

"Je to neuvěřitelný kontrast. Rozhodně v září netají ledovce. Pro ujasnění – ledovce se znovu nevracejí do velikosti, do které by měly, a to ani uprostřed zimy," vysvětluje klimatoložka Claire Parkinsonová.

Teploty lámou historické rekordy posledních patnáct let. Experti varují, že anomálie nebudou v budoucnu anomáliemi, ale trvalými změnami. Lidstvo si podle nich bude muset zvyknout.

Již zmíněný Jan Lieser odhaduje, že by z Arktidy během tří generací mohlo zbýt jen ledové moře.

"To, co se děje na Arktidě, nezůstane jen na Arktidě. Je stále pravděpodobnější, že se dramatické zmenšení arktických ledovců váže na počasí ve středních šířkách a jsou za to částečně zodpovědné dramatičtější trvalé a ničivé anomálie počasí," je přesvědčen Michael Mann z Pensylvánské univerzity.

"Zákonitosti letního počasí neprobíhají tak, jak by měly, takže tak trochu vstupujeme do nového režimu," dodává k tomu na zpravodajském serveru CBS  Mark Serreze, šéf The National Snow and Ice Data Center. 

 

Právě se děje

Další zprávy