Z balkánské země se stává konopná velmoc. Stavbu obřích pěstíren ale brzdí korupce

Zahraničí Zahraničí
26. 3. 2020 19:39
V průmyslové zóně Skopje, hlavního města Severní Makedonie, se právě dokončuje výstavba obří pěstírny konopí. Ročně tu budou sklízet i 17 tun marihuany v hodnotě desítek milionů dolarů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Balkánský stát je jedním z nemnoha míst v Evropě, která legálně umožňují pěstovat i exportovat marihuanu pro lékařské účely. Svůj právní řád v tomto duchu země upravila v roce 2016, zatím však jen v omezeném rozsahu.

V tuto chvíli je možné legálně vyvážet pouze konopné oleje, extrakty a tinktury. Ty ale podle amerického listu The New York Times představují pouze okolo 30 procent trhu. Zbytek zahrnuje části rostliny, z nichž se mimo jiné vyrábí i jointy ke kouření a jejichž prodej je v zemi stále zakázán.

Natěšení podnikatelé čekají na slibovanou změnu, která měla odstranit i tyto poslední překážky. Původně se hovořilo už o roce 2018. Vláda oznámila, že změní zákony o exportu. Přibyli investoři i licence. Jenže nic víc se zatím nestalo.

Dodatek se zadrhl v parlamentu kvůli obvinění z korupce. Podle opozice bývalý severomakedonský premiér a šéf Sociálnědemokratického svazu (SDSM) Zoran Zaev lukrativní licence přerozdělil mezi své oblíbence.

"Jen v prosinci bylo vydáno deset licencí a panují velké obavy, že pět z nich obdrželi lidé blízcí Zaeovi," tvrdí člen největší opoziční strany v zemi VMRO-DPMNE Orce Gjorgjievski. "Pokud tohle není nepotismus a korupce, pak je možná Medellínský kartel charitativní organizace," dodává s odkazem na zločineckou skupiny z Latinské Ameriky.

Zaevovo okolí to odmítá s tím, že z příbuzných expremiéra získal licenci pouze jeden. Severomakedonský ministr zdravotnictví Venko Filipce potvrdil, že povolení dostal premiérův bratranec. O tom, že by jej obdrželi i Zaeovi přátelé, prý neví. "Získat licenci je jen startovní pozice," uvedl Filipce. "Nikdo na ní nezbohatne. Stojí to obrovské investice a expertizu."

Expremiér Zoran Zaev opustil svou funkci na začátku letošního ledna, aby umožnil hladký průběh předčasných voleb poté, co se členské státy Evropské unie neshodly na zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií. V křesle premiéra i přechodné vlády ho nahradil jeho ministr vnitra Oliver Spasovski. Volby se měly původně konat 12. dubna, kvůli pandemii koronaviru ale byly odloženy.

Vedlejší škody

"Tvrdili každému, že je to obrovská příležitost pro nový průmysl," svěřil se New York Times Zlatko Keskovski, který pracuje pro společnost Pharmacon. Té rozestavěná hala ve Skopje o 178 tisících čtverečních metrech patří. "Říkali, že zákony projdou během pár měsíců. To bylo téměř před dvěma lety," podotýká Keskovski s tím, že je naštvaný, protože jejich projekt je obětí nynějšího politického boje.

Pharmacon už má domluvené i přeshraniční kontrakty se Spojeným královstvím, Německem nebo Polskem. Samotnou stavbu s vysokými zdmi, ostnatým drátem a bezpečnostními kamerami v posledních dnech zdržují opatření vydaná k zastavení šířící se nákazy koronavirem.

"Říkal jsem nedávno svým partnerům, kdyby to nevyšlo s marihuanou, tohle místo by se dalo velmi snadno přeměnit ve věznici," podotýká Keskovski s úsměvem.

Vláda by ráda dodatek parlamentem protlačila už v dubnu. V Severní Makedonii nicméně momentálně platí měsíční nouzový stav vyhlášený kvůli koronavirové pandemii, a hlasování o exportu tak bude pravděpodobně znovu odloženo pro naléhavější záležitosti.

Evropa má konzervativnější trh

V Evropě dosud pěstování a export marihuany pro lékařské účely umožňuje pouze Nizozemsko a Portugalsko. Trh v Evropě zastává vůči marihuaně obecně mnohem konzervativnější postoj, než jaký panuje například v Severní Americe.

Poptávka po lékařské marihuaně nicméně roste jak v České republice, tak zejména v Německu nebo třeba Spojeném království.

Konopí se používá například ke zmírnění symptomů, které doprovázejí závažné choroby. Ulevuje pacientům trpícím třeba roztroušenou sklerózou, Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy