Severní Korea vykázala dozor z atomového komplexu

Zahraničí Zahraničí, Red Zah, Reuters
24. 9. 2008 11:20
KLDR obnovuje činnost v jaderném reaktoru Jongbjon

Vídeň - Ještě nedávno se zdálo, že severokorejský režim po letech naléhání ze strany Spojených států a svých sousedů nastoupí cestu denuklearizace, nyní se však tato iluze rozplývá.

Severní Korea odpečetila své hlavní jaderné zařízení v Jongbjonu, odstranila odtamtud monitorovací kamery a sdělila mezinárodním pozorovatelům, aby z komplexu odešli.

S odkazem na diplomatické zdroje přítomné na uzavřeném zasedání rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni o tom informuje agentura Reuters.

Severní Korea podle nich vyrozuměla agenturu, že plánuje obnovit činnost jongbjonského reaktoru, který měl být na základě předchozích dohod zcela demontován.

Čtěte také: Severní Korea plní hrozby. Odpečetila jaderný reaktor

Jaderný materiál by mohl být podle slov severokorejských představitelů do reaktoru dovezen už příští týden.

Podle analytiků však Severokorejcům potrvá měsíce i déle, než se jim činnost jaderného zařízení v Jongbjonu podaří naplno obnovit.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy