KLDR propustila dva vězněné Američany. Díky tajným jednáním

ČTK ČTK
8. 11. 2014 17:54
Již v říjnu KLDR pustila na svobodu Američana Jeffreyho Fowlea, který byl ve vazbě od června. Uvěznili ho, neboť v hotelovém pokoji zapomněl bibli.
Americký misionář Kenneth Bae byl v KLDR odsouzen na 15 let za "pokus o svržení severokorejské vlády"
Americký misionář Kenneth Bae byl v KLDR odsouzen na 15 let za "pokus o svržení severokorejské vlády" | Foto: Reuters

Washington - Severní Korea propustila dva vězněné americké občany Kennetha Baeho a Matthewa Millera. Oba jsou podle americké tajné služby na cestě do USA.

Již v říjnu KLDR pustila na svobodu Američana Jeffreyho Fowlea, který byl ve vazbě od června.

Millera a Baeho na cestě z KLDR doprovází podle stanice CNN šéf amerických tajných služeb James Clapper.

Ten podle všeho vedl v KLDR utajovaná jednání, která vedla k dohodě o propuštění zadržovaných amerických občanů.

Misionář Bae byl v KLDR odsouzen na 15 let za "pokus o svržení severokorejské vlády", jak tvrdí KLDR. Miller byl v polovině září odsouzen na šest let za to, že po příletu do Severní Koreje roztrhal své vízum a požádal o azyl. Podle soudu měl Miller v úmyslu nechat se zadržet a zažít na vlastní kůži život ve vězení, aby pak mohl podat zprávu o porušování lidských práv v KLDR.

USA jsou připraveny jednat o jaderném odzbrojení KLDR

Důvodem Fowleovy vazby bylo zřejmě to, že v hotelovém pokoji zapomněl bibli. Šíření křesťanství je v ateistické Severní Koreji považováno za zločin.

USA v říjnu vyvracely spekulace, že Fowleovo propuštění bylo výsledkem výměnného obchodu. Pchjongjang tvrdil, že reagoval na opakované žádosti amerického prezidenta Baracka Obamy. Ministr zahraničí John Kerry v říjnu řekl, že USA jsou v kontaktu s rodinami zbylých dvou Američanů a že jsou připraveny obnovit jednání o jaderném odzbrojení KLDR.

KLDR od šestistranných jednání o ukončení svého jaderného zbrojního programu, kterých se účastnily také Čína, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Spojené státy, jednostranně odstoupila v roce 2008.

 

Právě se děje

Další zprávy