reklama
 
 

Severní Korea vypálila další raketu. Střela dopadla za ostrovem Hokkaido, Japonci utíkali do krytů

AKTUALIZOVÁNO 29. 8. 2017
Severní Korea v noci na úterý odpálila "neidentifikovaný projektil" z oblasti kolem své metropole Pchjongjangu směřující východním směrem, uvedla jihokorejská armáda. Japonská vláda podle agentury Reuters na základě svého varovného systému vydala varování pro obyvatele v severní části země, podle televize NHK však nedošlo k žádným škodám. Tokio se objekt, který proletěl kolem jeho území v 6:06 místního času, nepokoušelo sestřelit. Agentura Reuters upřesňuje, že se raketa rozlomila na tři kusy a dopadla do oceánu 1180 kilometrů východně od japonského ostrova Hokkaido.

Tokio - Raketa, kterou v pondělí krátce před 23:00 SELČ odpálila Severní Korea z místa nedaleko Pchjongjangu, přeletěla Japonsko a dopadla do Tichého oceánu zhruba 1180 kilometrů východně od ostrova Hokkaido. Informovaly o tom Japonsko a Jižní Korea. Odpálení rakety potvrdil také Pentagon. Raketa podle něj nepředstavovala hrozbu pro Severní Ameriku.

USA nyní nicméně společně s Japonskem hodlají zvýšit tlak na Severní Koreu. Naposledy proletěl nad Japonskem projektil vypálený KLDR v roce 2009, upozorňuje agentura Reuters.

Japonská vláda v reakci na odpálení rakety varovala obyvatele v severním Japonsku před možným nebezpečím. Japonská armáda se podle Reuters raketu nepokoušela sestřelit. Jižní Korea uvedla, že raketa urazila zhruba 2700 kilometrů a dosáhla maximální výšky kolem 550 kilometrů, než se při dopadu do oceánu rozlomila na tři kusy.

Japonská televize NHK po odpálení rakety přerušila vysílání a opakovaně vyzývala obyvatele regionu Tóhoku na severovýchodě Japonska, aby se z preventivních důvodů odebrali do podzemních krytů či setrvali ve staticky pevných budovách.

Japonský premiér Šinzó Abe označil odpálení rakety za "bezprecedentní, vážnou a významnou hrozbu". "Učiníme maximum k ochraně lidských životů," prohlásil. Abe rovněž telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým se prý shodl na potřebě zvýšit tlak na Severní Koreu.

Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea podle diplomatů v reakci na odpálení rakety požádaly o zasedání Rady bezpečnosti OSN, které by se mělo uskutečnit ještě v úterý.

Analytici podle agentury AP spekulují, že KLDR mohla testovat novou raketu středního doletu. Pchjongjang nedávno pohrozil vypálením takovéto rakety na americký tichomořský ostrov Guam.

Na odpálení severokorejské rakety reagovaly rovněž finanční trhy. Investoři nakupovali aktiva považovaná za bezpečné útočiště v období nejistoty, například zlato či švýcarské franky. Hlavní index japonské akciové burzy se propadl o téměř procento a dostal se na nejnižší úroveň za téměř čtyři měsíce.

KLDR v posledních měsících provádí raketové testy, které Japonsko, Jižní Korea a také USA odsuzují. Ke kritice se přidala také Čína s Ruskem, které jsou tradičními spojenci Pchjongjangu.

Japonci na Hokkaidó aktivovali poprvé poplašný systém pro veřejné ohrožení, když jim nad hlavami prolétla severokorejská raketa. | Video: Reuters |  00:57

autoři: Zahraničí, ČTK | 28. 5. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama