Severní Korea po deseti dnech propustila ruskou rybářskou loď i její posádku

ČTK ČTK
28. 7. 2019 6:26
Severní Korea propustila ruskou rybářskou loď a jejích 17 členů posádky, které zadržela před deseti dny s obviněním z porušení pravidel pro vstup do výsostných vod KLDR. Na palubě plavidla byli kromě 15 Rusů také dva Jihokorejci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Posádku lodi, kterou vlastní společnost z ruského města Něvelsk, zadržela 17. července severokorejská pobřežní stráž. Plavidlo podle severokorejských úřadů porušilo "pravidla pro vstup a pobyt na území" Severní Koreje. Rusko toto obvinění odmítlo.

Dnes ruské velvyslanectví v Pchjongjangu na facebooku oznámilo, že loď v sobotu pozdě večer opustila přístav v severokorejském městě Wonsan a vydala se do jihokorejského přístavu Sokčcho, kde má vysadit oba Jihokorejce.

Rusko má s izolovanou a chudou Severní Koreou, které vládne diktátor Kim Čong-un, relativně blízké vztahy a je také jejím obchodním partnerem. Jižní Korea usiluje o zmírnění napětí na Korejském poloostrově, Jihokorejci ale dosud nesmějí cestovat do Severní Koreje bez povolení Soulu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy