Druhý test během týdne. Severní Korea odpálila dvě rakety krátkého doletu

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2019 14:41
Severní Korea pravděpodobně odpálila dvě rakety krátkého doletu, z nichž jedna urazila vzdálenost 420 kilometrů a druhá 270 kilometrů. Informovala o tom jihokorejská armáda. Jedná se o druhý obdobný zbrojní test KLDR za necelý týden, připomněly tiskové agentury.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jihokorejský sbor náčelníků štábů původně oznámil, že KLDR ve čtvrtek kolem 16:30 místního času (9:30 SELČ) odpálila blíže neidentifikovanou střelu ze základny Sinori v provincii Pchjongan pukto na západě KLDR směrem na východ.

Později stejný zdroj upřesnil, že se s největší pravděpodobností jednalo o dvě rakety krátkého doletu, které byly odpáleny od města Kusong. To se nachází asi 40 kilometrů od raketové základny Sinori, kde KLDR uskutečnila v květnu 2017 svou první úspěšnou zkoušku balistické rakety středního doletu Hwasong-12, napsala agentura AP.

Vypálené střely dosáhly výšky asi 50 kilometrů a nakonec dopadly do moře. Jihokorejské a americké úřady se snaží získat o raketách další podrobnosti.

Minulý týden v sobotu provedla Severní Korea zbrojní zkoušku, při níž testovala několik střel, včetně jedné balistické rakety krátkého doletu. Také tyto střely, vyslané z přístavního města Wonsan na východním pobřeží země, dopadly do mořských vod.

Jihokorejský prezidentský palác ve své reakci uvedl, že aktuální severokorejský test je "velmi znepokojující" a neprospěje úsilí o snížení napětí na Korejském poloostrově a zlepšení mezikorejských vztahů. "Návrat k jednacímu stolu bude nyní složitější," konstatoval Soul.

Podle odborníků je zatím příliš brzy na to, určit, o jaký typ raket se konkrétně jednalo. "Typ rakety nelze poznat jen z toho, jak daleko doletěla," prohlásil jihokorejský vojenský expert Jang U.

Analytici uvádějí, že se KLDR nejnovějšími testy snaží vystupňovat tlak na Spojené státy po nezdaru únorového summitu Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Vietnamu, který skončil předčasně a bez dohody. Pchjongjang požaduje zrušení sankcí za své dosavadní odzbrojovací kroky, které ale Spojené státy považují za nedostatečné.

"Severní Korea se vrací ke své typické taktice stupňování napětí, jak ji známe z dřívějška. Domnívám se, že budou pokračovat ve stupňování napětí s využitím raket krátkého doletu, na což Spojené státy nebudou reagovat," prohlásil Jang U.

Pokud se KLDR vrátí také ke zkouškám raket delšího doletu, které testovala v průběhu roku 2017, mohlo by to podle analytiků znamenat odklon severokorejského režimu od diplomacie.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy