Severní Korea nadšeně vítala olympijskou pochodeň

man, Reuters
28. 4. 2008 12:14
Oheň se ještě zastaví ve Vietnamu, než vstoupí do Číny
Pochodeň v ulicích Pchjongjangu
Pochodeň v ulicích Pchjongjangu | Foto: Reuters

Pchjongjang - Po protestech a pouličních bitkách, které provázely olympijský oheň v ulicích Paříže, Londýna, San Franciska či Tokia, musí na čínské organizátory her působit dnešní příjezd pochodně do Severní Koreje jako balzám.

Severokorejský komunistický režim, pro nějž je Čína největším spojencem, zorganizoval velkolepé uvítání. Desetitisíce lidí lemovaly ulice, kterými běželi atleti s ohněm, a nadšeně mávaly.

Tanečníci se činili, zněla vojenská hudba. Všude visely severokorejské a čínské vlajky.

Jako první nesl pochodeň člen severokorejské fotbalové reprezentace, který hrál na mistrovství světa v Anglii v roce 1966 a senzačně tam porazil Itálii 1:0.

Ceremoniálu přihlížel předseda severokorejského parlamentu. Samotný nejvyšší vůdce Kim Čong-il se však neukázal.

Kim Čong-il si stejně tak jako jeho otec Kim Ir-sen libuje v masových oslavách režimu. Pravidelně pořádá na obrovském stadiónu festival Arirang, kde statisíce Severokorejců tančí, zpívají a vytvářejí živé obrazy.

Dále čtěte:

Po dvoudenní zastávce v Severní Koreji se oheň před vstupem do Číny zastaví ještě ve Vietnamu. Pak už dorazí do Hongkongu a začne svoji pouť po čínských městech.

Mimořádná bezpečnostní opatření jej budou provázet zejména v Tibetu, kde se očekávají protesty.

Druhá pochodeň vystoupá na nejvyšší horu světa Mount Everest. Legendární rakouský horolezec a první pokořitel nejvyššího vrcholu bez kyslíkového přístroje Rainhold Messner ale varuje, že pochodeň v drsných klimatických a povětrnostních podmínkách na Everestu zhasne.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy