Online: Kim po večeři odjel do Pchjongjangu. Na summitu slíbil jaderné odzbrojení

Živě
Severokorejský vůdce Kim Čong-un poprvé vstoupil na území Jižní Koreje. V demilitarizované zóně jednal s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Dohodli se na formálním ukončení války po 65 letech a na podpisu mírové smlouvy do konce letošního roku.Událost sledujeme v online reportáži.
Historické podání ruky v demilitarizované zóně. | Video: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
19:00

K dnešnímu historickému summitu Severní a Jižní Koreje oběma zemím dnes v Bruselu poblahopřál nový americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Před novináři zdůraznil, že bez tlaku, který na KLDR vyvíjela administrativa prezidenta Donalda Trumpa a celé světové společenství, by dnešní jednání nebylo možné.

Spojené státy jsou podle někdejšího šéfa CIA Pompea povzbuzené oznámeným společným cílem představitelů obou zemí prosadit naprosté odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. USA podle něj nyní pečlivě studují přijaté prohlášení ve snaze určit, zda v ní na sebe Severní Korea vzala nějaké nové konkrétní závazky.

Mike Pompeo
Mike Pompeo | Foto: ČTK
15:42

Japonský premiér Šinzó Abe uvítal výsledky dnešního mezikorejského summitu jako krok k vyřešení hrozby, kterou představují severokorejské zbraně. Vyzval ale současně, aby KLDR přijala konkrétní opatření.

"Vítáme tento pozitivní krok k řešení otázek týkajících se Severní Koreje. Pevně doufáme, že KLDR přijme konkrétní opatření," prohlásil Abe.

Severní a Jižní Korea se na summitu dohodly, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Žádná konkrétní opatření ale nepředložily.

Foto: Reuters
14:26

Reuters: Večeře skončila, Kim Čong-un se vrací na sever do Pchjongjangu.

13:58

Jako velice pozitivní zprávu a historickou událost dnes uvítalo setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina Rusko. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v této souvislosti poznamenal, že prezident Vladimir Putin vždy poukazoval na potřebu přímého dialogu mezi oběma Korejemi.

"Je to velmi pozitivní zpráva," prohlásil před novináři Peskov. Dodal přitom, že Putin "opakovaně zdůrazňoval, že životaschopné a stabilní řešení situace na Korejském poloostrově musí být založeno na přímém dialogu".

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters
13:25

Reakce českého ministra zahraničí:

12:59

"Korejská válka končí. Spojené státy a jejich velký lid by měl být hrdý na to, co se teď děje v Koreji," soudí americký prezident.

12:46

Americký prezident reaguje na výsledky summitu na svém pověstném Twitteru: "Po zběsilém roce odpalování raket a jaderných testů se koná historická schůzka mezi Severní a Jižní Koreou. Dějí se dobré věci, ale jen čas ukáže!"

12:43

Pokud by se KLDR skutečně chtěla vzdát jaderného programu, museli by to ověřit inspektoři a experti z Mezinárodní agentury pro aotmovou energii (MAAE). Není však jasné, že jim severokorejská vláda umožní přístup do všech zařízení.

12:41

V čerstvě podepsané deklaraci nejsou podrobnosti o tom, jak rychle či za jakých podmínek mají jaderné zbraně z Korejského poloostrova zmizet.

12:37

Podle vyjádření jihokorejského prezidenta z minulého týdne je Severní Korea ochotna zcela se vzdát jaderných zbraní a nestanovuje pro denuklearizaci "nepřijatelné podmínky", jako například odchod amerických jednotek z Jižní Koreje. Žádá prý jen bezpečnostní záruky pro svůj režim.

12:35

Mercedes, stisky rukou, úsměvy, sázení stromu, mírové sliby. Podívejte se na fotografie z korejského summitu.

12:18

Ve společné deklaraci se oba státníci zavázali k 1.květnu ukončit propagandu na hranicích. To znamená, že skončí shazování letáků nebo výzvy šířené prostřednictvím megafonů z jedné strany na druhou.

12:05

Tatko vypadá Pchanmundžomská deklarace, kterou Kim a Mun podepsali.

12:04

Čína ocenila odvahu obou korejských lídrů. Čínský ministr zahraničí Wang Ji uvedl, že výsledky summitu snad povedou k dlouhodobé stabilitě na Korejském poloostrově.

12:01

"Začíná nová historie. Věk míru," napsal Kim Čong-un do pamětní knihy na jihokorejské straně hranice.

Summit Korejí: Kim Čong-un zanechal vzkaz v návštěvní knize v Mírovém domě - summit
Summit Korejí: Kim Čong-un zanechal vzkaz v návštěvní knize v Mírovém domě - summit | Foto: Reuters
11:55

Severní a Jižní Korea uspořádají další setkání válkou rozdělených rodin.

11:34

Oba vůdci oznámili dohodu o rozšíření takzvané horké telefonní linky, jejíž prostřednictvím budou konzultovat některé věci.

11:24

Britský ministr zahraničí Boris Johnson uvítal konání vrcholné schůzky mezi nejvyššími představiteli Severní a Jižní Koreje. Zároveň ale řekl, že od schůzky nečeká průlom, který by mohl vést k omezení severokorejských jaderných ambicí.

"To, co se děje, je velmi povzbuzující," řekl šéf britské diplomacie novinářům. "Nemyslím si ale, že by ti, kdo znají historii severokorejských plánů na vývoj jaderné zbraně, byli v tuto chvíli příliš optimističtí. Každopádně je ale schůzka obou vůdců dobrou zprávou," dodal.

Foto: Reuters
11:23

Oznámení mírové smlouvy je dosud největším pokrokem v rozhovorech mezi severem a jihem. Smlouva by znamenala konec války po 65 letech a zřejmě i normální diplomatické vztahy mezi Soulem a Pchjongjangem. O denuklearizaci a likvidaci severokorejských zbraních ale mluvil v projevu jen jihokorejský prezident Mun Če-in. Kim Čong-un se o tom nezmínil. Řekl pouze, že nastala éra míru, protože k válce není důvod. Mírovou smlouvu chtějí oba státníci podepsat ještě letos.

11:21

Severokorejský lídr Kim Čong-un na tiskové konferenci - poprvé tváří v tvář světovým médiím - vypadal velmi uvolněně, všímají si odborníci.

11:15

"Už nebude žádná korejská válka. Začíná éra míru," uvádí se ve společném prohlášení, podepsané Kim Čong-unem a Mun Če-inem.

11:13

"Lidé chtějí hledat hamonii, prosperitu a mír," pokračuje Kim.

11:12

Podpis deklarace o vůli ukončit válku.

11:10

"Trvalo dlouho, než si obě Koreje podaly ruce. Děkuji za vřelé přijetí," prohlásil lídr KLDR Kim Čong-un s tím, že doufá, že oba národy budou žít v míru.

11:08

Jihokorejský prezident během letošního roku navštíví severokorejské hlavní město Pchjongjang.

11:06

Mun Če-in: Dohodli jsme se na denuklearizaci Korejského poloostrova.

11:03

Začíná tisková konference Mu Če-ina a KIm Čong-una. "Letos podepíšeme mírovou smlouvu," oznámil jihokorejský prezident. Po 65 letech tak bude válka formálně ukončena.

10:41

Po korejském summitu se plánuje další historická schůzka. Kim Čong-un se sejde s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Pravděpodobně na přelomu května a června. Zatím není známo, kde to bude.

10:38

Jde o teprve třetí setkání nejvyšších představitelů Jižní a Severní Koreje. Předchozí dvě se uskutečnila v letech 2000 a 2007 v Pchgjongjangu. Připomeňme, že korejskou válku v roce 1953 ukončila pouze příměří. Žádná mírová smlouva neexistuje.

Historické setkání Kim Čong-una a Mun Če-ina ve vesnici Pchanmundžom
Historické setkání Kim Čong-una a Mun Če-ina ve vesnici Pchanmundžom | Foto: Reuters
10:23

Prezidenti spolu v demilitarizované zóně mezi oběma zeměmi zasadili památný strom. Borovici pocházející z roku 1953, kdy byla podepsána dohoda o příměří v korejské válce.Kim Čong-un a Mun Če-in ke kmeni stromu nasypali několik lopat hlíny z nejvyšší jihokorejské hory Halla a severokorejské hory Pektu, na které se podle legend vládnoucích komunistů narodil otec stávajícího vůdce a někdejší hlava státu Kim Čong-il. Borovici zalili vodou z jihokorejské řeky Han, která protéká Soulem, a ze severokorejské řeky Tedong, na níž leží Pchjongjang. U stromu pak odhalili kamennou desku s nápisem "Sázíme mír a prosperitu".

Kim Čong-un a Mun Če-in symbolicky naházeli několik lopat hlíny ke stromu v demilitarizované zóně.
Kim Čong-un a Mun Če-in symbolicky naházeli několik lopat hlíny ke stromu v demilitarizované zóně. | Foto: Reuters
10:11

Jednodenní summit má být zakončen společným prohlášením, na němž obě strany podle mluvčího Juna nyní pracují. Výsledek oznámí Kim a Mun společně, zřejmě před večeří chystanou na půl sedmou večer místního času (v půl dvanácté středoevropského času). Večeře se účastní i manželky obou představitelů.

10:09

O čem oba politici jednají a co od sebe očekávají? Jih od Severu - záruky, že nezaútočí přes demilitarizovanou zónu, ukončení veškerých nepřátelských aktivit,  konec jaderného programu. Sever od Jihu - konec vojenských manévrů s americkou armádou, ukončení nebo omezení ekonomických sankcí, záruky nezaútočení.

10:04

"Jsem nadšený, že se setkáváme na tomto historickém místě. Je dojemné, že jste došel až k demarkační linii, abyste mě osobně uvítal," řekl Kim Čong-un. Oba muži si přes hranici podali ruku a pozdravili se. Mun Če-in sám na několik okamžiků překročil hranici na sever do KLDR. To když ho Kim popadl nečekaně za ruku a vyzval ho, aby společně s ním udělal krok zpět na sever, kde spolu znovu krátce pohovořili.

Kim Čong-un překračuje hranici v demilitarizované zóně do Jižní Koreje
Kim Čong-un překračuje hranici v demilitarizované zóně do Jižní Koreje | Foto: Reuters
10:02

Dobrý den, vážení čtenáři, vítáme vás u online přenosu k summitu lídrů Severní a Jižní Koreje.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 27. 4. 2018 19:03
 

Právě se děje

před 12 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy