reklama
 
 

Kim je velmi talentovaný, chválil po schůzce Trump. Lídra KLDR chce pozvat do Bílého domu

Aktualizováno 12. 6. 2018 14:30
Donald Trump na tiskové konferenci: Severní Korea demoluje středisko na testování jaderných zbraní | Video: Asociated Press |  00:48
reklama
V Singapuru proběhla historická schůzka Donalda Trumpa a Kim Čong-una. Úřadující americký prezident se zde poprvé v dějinách setkal se severokorejským lídrem. Trump s Kimem na klíčovém summitu řešili hlavně jaderné ozbrojení, kterým KLDR děsí nejen okolní státy. Událost jsme sledovali v online reportáži.

Kim je velmi talentovaný, chválil po schůzce Trump. Lídra KLDR chce pozvat do Bílého domu

reklama
14:30
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, tímto končíme naši online reportáž. Dění okolo KLDR se budeme věnovat v dalším zpravodajství.

14:12

Kim Čong-un pravděpodobně opět odletí ze Singapuru vypůjčeným čínským Boeingem 747 společnosti Air China. Do dějiště summitu už před hodinou přilétly z Pekingu tyto dva stroje.

Kim by měl Singapur opustit ve 21:00 místního času (15:00 SELČ). Naopak americký prezident Donald Trump již odletěl.

Severokorejský vůdce cestoval moderním čínským boeingem už v neděli. Svým soukromým tryskáčem - přestárlým sovětským Iljušinem Il-62 - neletěl.

13:55
Aktuálně.cz

V minulosti to byla KLDR, kdo lhal a podváděl. Jenže teď je i v Bílém domě muž, který je na štíru s fakty a pravdou, píše ve své analýze na Aktuálně.cz Daniel Anýž.

13:41
Twitter

Vyjádření českého ministerstva zahraničí k summitu.

13:28
Aktuálně.cz

"Z vraha Kima je svou zemi milující muž, země mimo Ameriku jsou podle Trumpova úředníka "svině", spojenec Trudeau je nečestný slaboch, zatímco k Putinovi Trump cítí respekt," hodnotí summit komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych.

13:17
Aktuálně.cz

Nestihli jste tiskovou konferenci Donalda Trumpa, na které mluvil o svém jednání s Kim Čong-unem? Pusťte si video.

Donald Trump na tiskové konferenci: Severní Korea demoluje středisko na testování jaderných zbraní | Video: Asociated Press
13:12
Donald Trump

Trump ve svém letounu Air Force One už odletěl směrem domů. Po cestě se ještě staví na americkém tichomořském ostrově Guam.

13:07

Jihokorejci tvrdí, že i v době summitu severokorejští hackeři pokračují ve svých aktivitách. Napsal to deník Security News. Ten cituje bezpečnostního experta, podle něhož severokorejská hackerská skupina Kimsuky rozeslala e-maily obsahující škodlivý software několika jihokorejským novinářům, kteří pokrývají summit.

12:28
Twitter

Bílý dům zveřejnil celé znění deklarace, kterou Trump a Kim podepsali.

12:19

Írán varoval Kim Čong-una, že Donald Trump by mohl zrušit jakoukoliv dohodu s Pchjongjangem o jaderném odzbrojení. "Stojíme proti muži, který ruší svůj podpis (smlouvy), když je v zahraničí," uvedl íránský vládní mluvčí Mohammad Bákir Nobacht.

V květnu Trump vypověděl účast Spojených států na mezinárodní jaderné dohodě s Íránem z roku 2015, která umožnila zmírnění protiíránských sankcí výměnou za ústupky Teheránu v jeho jaderném programu.

12:00

Na summit reaguje i Jižní Korea. Tu evidentně zmátlo Trumpovo vyjádření o konci "válečných her" neboli manévrů amerických vojáků s jihokorejskou armádou.

"Musíme zjistit přesný význam a záměr (komentáře) prezidenta Trumpa," uvedla jihokorejská prezidentská kancelář.

11:55

"Respektuji vedení prezidenta Trumpa a jeho snahu," reagoval na summit japonský premiér Šinzó Abe. 

"Japonsko bude pokračovat v řešení problémů kolem Severní Koreje, jako jsou únosy, jaderné zbraně a rakety, a to ve spolupráci s USA, Jižní Koreou, Čínou, Ruskem a celým světem."

11:44

K summitu se už vyjádřil i český premiér Andrej Babiš (ANO). Schůzku mezi Trumpem a Kimem hodnotí pozitivně. Doufá, že se podaří věci dotáhnout do konce a odstraní se riziko války v regionu.

Babiš řekl, že Trump je obchodník a snaží se řešit problémy. "Pokud to dopadne a nedemokratický režim se vzdá jaderných zbraní, tak to bude velký úspěch. Na druhé straně ho americká média kritizují za to, že si s tím člověkem, reprezentantem nedemokratického režimu, vůbec sedl za stůl," řekl český premiér.

11:32

Kim Čong-un zatím Singapur neopustil, chystá se tak učinit až ve 21:00 místního času (15:00 SELČ). Americký prezident Donald Trump podle původních informací plánuje odlet zhruba o hodinu či dvě dříve.

11:20
Donald Trump

Trumpova tisková konference už končí. Americký prezident na ní například radil Severokorejcům, jak nastartovat ekonomiku. Podle něj jsou v KLDR "úžasné pláže", na kterých však probíhají vojenská cvičení.

"Vysvětlil jsem jim: 'Mohli byste mít ty nejlepší hotely na světě,'" řekl Trump. A vyzval je prý, aby "přemýšleli z pohledu realitního byznysu".

11:03

Jednání mezi americkými a severokorejskými zástupci budou pokračovat příští týden.

10:53

Na setkání Kima a Trumpa už zareagovali Rusové, kteří výsledek schůzky přivítali. "Ďábel se skrývá v detailech," citovala však agentura TASS ruské ministerstvo zahraničí.

10:43

Trump také uvedl, že ve vhodnou dobu pozve Kima na návštěvu do Bílého domu. A že sám eventuálně navštíví Pchjongjang.

10:40
Aktuálně.cz

Že je Kim Čong-un "talentovaný muž", řekl Donald Trump už po podepsaní deklarace. Podívejte se na video.

Trump po podepsání dokumentu s Kim Čong-unem: Je to velmi talentovaný muž | Video: Asociated Press
10:36

Trump nejasně uvedl, že ukončí "válečné hry" na Korejském poloostrově. Nejprve řekl, že nezvažuje snížení počtu amerických vojáků v Jižní Koreji. Pak ale svá slova popřel.

Později upřesnil, že tyto "válečné hry" neboli manévry s jihokorejskou armádou jsou velmi drahé. Američané tak v budoucnu pravděpodobně stáhnou část svých 28 500 vojáků rozmístěných na jihokorejském území, i když není jasné kdy. Právě tento krok Pchjongjang v minulosti požadoval jako podmínku pro denuklearizaci.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 27. 4. 2018 11:02

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama