Kritická situace v KLDR: Ekonomika fatálně klesla, režim přesto nakupuje luxusní auta

Martin Novák Martin Novák
17. 7. 2019 15:03
Severní Korea má po více než roce ekonomických sankcí vážné potíže, ačkoliv to nepřiznává. Zřejmě největší od 90. let, kdy v zemi vypukl hladomor.

Jihokorejský expert a autor knihy Odhalování severokorejské ekonomiky Kim Pjung-jen řekl agentuře Bloomberg, že hospodářství KLDR se podle jeho propočtů loni propadlo o pět procent a předloni o tři a půl procenta.

Hladomor sice nenastal, ale země nemá dostatek paliv na provoz zemědělských strojů, takže sklizeň rýže a jiných plodin klesá.

"Dokud sankce trvají, čas je na americké straně. Stále je to ta nejefektivnější cesta, jak přimět Pchjongjang k jadernému odzbrojení," řekl Kim Pjung-jen, který je profesorem ekonomie na univerzitě v Soulu.

Centrum pro obranná studia (CADS) na základě shromáždění několika zdrojů a svědectví uvedl, že severokorejský režim však i přes sankce nemá problém dovážet do země luxusní zboží pro potřebu elity. Například loni přivezla loď do přístavu Vončchan dva opancéřované mercedesy, které z Rotterdamu pluly na různých nákladních lodích přes šest zemí. Automobilka přitom tvrdí, že neprodává žádné vozy do KLDR už patnáct let.

Zrušte sankce

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem žádá, aby Rada bezpečnosti OSN nejprve zrušila sankce, uvalené vůči jeho zemi v roce 2017. Pak hodlá splnit závazky ohledně ukončení pokusných jaderných výbuchů a testování mezikontinentálních raket.

Trump to dosud odmítal. Podle informací z amerického ministerstva zahraničí ale USA zvažují, že by Severní Koreji dovolily zbrojní programy pouze "zmrazit".

Trump nicméně na poslední schůzce v demilitarizované zóně na hranici obou Korejí Kimovi nabídl, že zruší část sankcí, pokud Severokorejci demontují atomový reaktor v Jongbjonu. Lídr KLDR to neslíbil, a politici tak žádnou dohodu neuzavřeli.

Severní Koreu zasáhl především fakt, že se k sankcím připojila Čína. Ta je jejím zdaleka největším obchodním partnerem. Devadesát procent severokorejského dovozu i vývozu připadá na Čínu.

Hladomor a velké záplavy

Markantní je především propad v dovozu ropy. Ještě v roce 2015 dovážela KLDR 3,9 milionů barelů ročně, loni to bylo jen půl milionu barelů. Čínský prezident Si Ťin-pching v červnu navštívil Pchjongjang, ale neuvedl, zda Čína uvažuje o zrušení sankcí.

V 90. letech postihl Severní Koreu hladomor v důsledku několika faktorů. Po rozpadu Sovětského svazu země zůstala bez zahraniční pomoci a dodávek zboží, navíc se v této době vystřídalo katastrofální sucho a pak velké záplavy.

Zahynuly statisíce lidí, přesné číslo ale vzhledem k nedostupnosti dat a informací z nejizolovanější země světa není známé.

Po této katastrofě diktátor Kim Čong-il, otec nynějšího vůdce Kim Čong-una, svolil k částečným reformám. Ty ale netrvaly dlouho.

Koreanista Jaromír Chlada, který jako stážista žil v Severní Koreji a tamní dění sleduje, před časem deníku Aktuálně.cz řekl, že režim v KLDR nikdy nepovolí změnu, která povede k větší finanční samostatnosti lidí.

"Finanční nezávislost je začátek jakékoliv jiné nezávislosti. Kim Čong-il v minulosti trpěl tržiště, na kterých lidé prodávali jako soukromníci, protože přídělový systém nefungoval a zboží se muselo shánět tímto způsobem. V roce 2005 to ale opět omezil," vysvětlil.

Podívejte se na záběry návštěvy čínského prezidenta v Severní Koreji

Čínského prezidenta vítají v Pchjongjangu davy lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy