Totalitní Severní Korea je obří vojenská základna. Armáda stojí za vším, muži v ní slouží 10 let

Martin Novák Martin Novák
15. 8. 2017 15:15
Spojené státy dělí od Severní Koreje zhruba 10 tisíc kilometrů. Tichomořský ostrov Guam, kde mají USA letecké základny, je ale od totalitní komunistické země vzdálen jen 3400 kilometrů. Severokorejský diktátor Kim Čong-un má údajně pořád na stole plány, jak americký ostrov v Tichém oceánu zasáhnout raketami.
Severní Korea oslavila 85. výročí založení armády. Podívejte se na její sílu
Severní Korea oslavila 85. výročí založení armády. Podívejte se na její sílu | Foto: Reuters

Pchjongjang - Obklopen mapami na stěnách i na stolech a se svými generály se objevil severokorejský vůdce Kim Čong-un na fotografiích.

Poprvé od chvíle, kdy pohrozil Spojeným státům raketovým útokem na Guam.

Ze záběrů zveřejněných státní tiskovou agenturou KCNA je vidět, že mapa ukazuje stanoviště ponorek u přístavu Simpo na východním pobřeží Korejského poloostrova.

Na fotografiích je zachycen také generál Kim Čong-sik, dlouholetý šéf severokorejského výzkumu a vývoje balistických raket.

Podle státní televize severokorejské vedení plány na úder proti Guamu odložilo a počká, jak se dál budou chovat Spojené státy.

Armáda má rozhodující slovo

Kim Čong-un sám vojenskou uniformu nenosí, ale na většině oficiálních fotografií a videozáznamů jsou s ním vždy důstojníci.

Armáda má v KLDR rozhodující slovo, a to i v ekonomice. Čtvrtinu až třetinu svého HDP dává severokorejský režim na obranu a zbrojení - zdaleka nejvíce na světě.

Země s 24 miliony obyvatel má v aktivní službě 1,2 milionu vojáků a 7,7 milionu rezervistů. Žádný další stát na světě nemá tak početnou armádu v poměru k počtu obyvatel.

"Počet vojáků v aktivní službě je 1,8krát větší než v Jižní Koreji, kde slouží 650 tisíc lidí ve zbrani," uvádí jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Armáda má v rukou ekonomická odvětví, která zajišťují příjmy z exportu. Uhelné doly, další naleziště surovin a samozřejmě zbrojní průmysl.

V minulosti KLDR navíc dodávala zbraně řadě zemí - například Íránu, Pákistánu nebo Sýrii. Ale po uvalení sankcí Rady bezpečnosti OSN před jedenácti lety už to není legálně možné.

Vojáci zároveň představují důležitou pracovní sílu na stavbách, při sklizni na polích, při hloubení zavlažovacích kanálů.

Základní vojenská služba je v Severní Koreji povinná pro všechny muže. Od roku 1993 trvá deset let. Výjimku mají muži některých profesí důležitých pro režim a jediní synové starších rodičů.

Registrace chlapců začíná už ve čtrnácti letech, první cvičení a testy absolvují o rok později.

Pro ženy vojna není povinná, ale dobrovolnice mohou sloužit až sedm let. Ne však u pozemních bojových jednotek ani u letectva.

Výzbroj je zastaralá

Více než dvě třetiny dělostřelectva a pozemních sil se soustřeďují podél hranice s Jižní Koreou. V pásmu širokém zhruba sto kilometrů.

Na rozdíl od jaderného programu či balistických raket je konvenční výzbroj severokorejské armády značně zastaralá. Letectvo má čínské stroje J-5 a ruské MiG-21 a MiG-23.

Sovětské tanky T-55 a T-62 jsou staré desítky let.

Severokorejské námořnictvo udržuje v pohotovosti ponorky, jak ukázal v roce 2010 útok torpédem na jihokorejskou loď Čosan.

Kim Čong-un ale spoléhá především na odstrašující arzenál svých raket a jaderných hlavic. V jejich dosahu jsou už zmiňovaný Guam a mimo jakoukoliv pochybnost také Japonsko.

KLDR se cítí ohrožena armádou USA a to je příčina, proč vyvíjí jaderné a raketové zbraně, říká koreanista Jaromír Chlada. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy