Severní Korea hrozí válkou. Tu by režim nemusel přežít

Reuters Roman Gazdík, Reuters
5. 2. 2009 9:06
Jaké jsou nejpravděpodobnější varianty následujícího vývoje?

Pchjongjang - Vztahy mezi Severní a Jižní Koreou jsou na tom nejhůře za několik posledních let.

Země se nacházejí více než padesát let ve válečném stavu a Pchjongjang před několika dny odstoupil ode všech bilaterálních ujednání a oznámil, že se poloostrov ocitl na pokraji války.

Jihokorejská tisková agentura Jonhap a japonský list Sankej Šinbun přinesly v úterý navíc zprávy o tom, že se komunistický režim chystá znovu otestovat svou nejnebezpečnější raketu Taepodong-2, která může mít podle expertů dolet až 7000 kilometrů, tedy dosáhnout kraje Evropy či západního pobřeží USA.

Podle analytiků za současnou eskalací nestojí pouze tvrdší politika jihokorejského prezidenta Lee Mjung-baka, který se ujal funkce v únoru loňského roku a podmiňuje pomoc Severu pokrokem na poli lidských práv, ale paradoxně i nástup Obamovy administrativy ve Spojených státech.

Clintonová do Asie

Obama chce ve své zahraniční politice položit větší důraz na diplomacii a nevyloučil možnost setkat se přímo se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem. Je možné, že si tak Pchjongjang připravuje lepší pozici pro následná vyjednávání.

Kim je prý už zase zdráv
Kim je prý už zase zdráv | Foto: Reuters

Důležitost otázky severokorejského jaderného programu, který slíbili komunističtí vůdci demontovat, ale nedohodli se s USA na způsobu kontrol, demonstruje i první zahraniční cesta Hillary Clintonové.

Čerstvá ministryně poruší tradici a místo do Evropy se vydá do Asie, kde navštíví Čínu, Japonsko a Jižní Koreu, tedy země, které se na šestistranných jednáních s KLDR vedle Ruska přímo podílejí.

Jakým směrem se nyní může konflikt ubírat? Níže jsou popsány možné varianty:

Regulérní válka

Velmi nepravděpodobná možnost. Konfrontaci rozviřuje Sever (ačkoliv tomu je v jeho prohlášeních přesně naopak), a ten má přes obrovskou armádu - více než milion mužů - na své straně jen málo vojenských výhod.

Jihokorejské síly (670 tisíc mužů) by společně s vojáky USA přítomnými na poloostrově (28 tisíc) pravděpodobně ekonomicky vyčerpaný komunistický režim rychle porazily a svrhly Kim Čong-ila, který je po nedávném srdečním záchvatu podle zpráv amerických zpravodajců zřejmě opět plně agilní.

Vojáci stojí na linii příměří ve vesnici Panmundžom
Vojáci stojí na linii příměří ve vesnici Panmundžom | Foto: Reuters

Srážky na moři

Jedna ze smluv, kterou Severní Korea anulovala, se týkala i sporné mořské hranice při západním pobřeží, na které došlo k vojenským srážkám v letech 1999 a 2002. Dohoda z roku 1991 si vymiňovala, že Sever bude respektovat hranici, dokud obě strany záležitost nevyřeší, přesto ji jednostranně po bojích roku 1999 překreslil.

Na rozdíl od regulérní války je podle analytiků možné, že ke srážkám na moři dojde i nyní. Severokrejská flotila však od porážky v roce 2002 ještě více zastarala, a tak je pravděpodobné, že by v tomto případě byly spíše využity rakety vystřelované do jihokorejských vod.

Přestřelky na hranicích

Nepravděpodobné nejsou ani menší přestřelky v okolí demilitarizovaného pásma, které může Sever vyprovokovat. Nebude se je však snažit pravděpodobně dále rozšiřovat kvůli nebezpečí většího konfliktu, který by mohl přerůst v regulérní válku.

Na obou stranách nárazníkového pásma je nyní více než milion vojáků a k přestřelkám může dojít v době současného napětí i samovolně. Ve vzduchu je i možnost rozsáhlého "provokačního" severokorejského cvičení poblíž hranice.

Foto: Aktuálně.cz

Testování raket

Oblíbený severokorejský způsob "dialogu" v dobách napětí na poloostrově, naposledy vyzkoušený v říjnu. Výhoda takovéhoto kroku by spočívala v tom, že by vzbudil pozornost v Japonsku, které má s Pchjongjangem velmi špatné vztahy. Japonci by pak důrazněji tlačili na USA, aby problém řešily.

Úspěšný test Taepodongu by však poděsil celý svět. Při prvním testu této rakety v roce 2006 zařízení selhalo krátce po startu.

Druhý jaderný test

Ještě silnější pozici a pozornost světa by si Kim Čong-il vynutil druhým úspěšným testem jaderné zbraně, jejíž existence odhalená jadernou zkouškou v říjnu 2006 donutila Bushovu administrativu přehodnotit své stanovisko a začít se Severokorejci horečnatě jednat. 

Druhým testem si však může Pchjongjang i velmi uškodit a rozhněvat západní země a především novou administrativu USA do té míry, že se Sever znovu ocitne v diplomatické izolaci.

Obnovení jaderného programu

Jako pravděpodobnější se tak jeví obnovení jaderného programu v Jongbjonu, který slíbila KLDR zastavit výměnou za zahraniční pomoc a vyškrtnutí z amerického seznamu zemí sponzorujících terorismus.

Podle expertů je možné štěpné práce v severokorejském nukleárním reaktoru znovu rozjet během několika měsíců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy