KLDR čelí katastrofálnímu suchu. Zemi hrozí hladomor

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 6. 2015 10:44
Nejúrodnější oblasti země byly podle agentury KCNA "těžce postiženy". V ohrožení je až 30 procent úrody země, kterou sužuje v podstatě neustálý nedostatek potravin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Pchjongjang - Severní Korea čelí nejhoršímu suchu za posledních sto let a jejím obyvatelům, kteří jsou ve velké míře závislí na rýžových plantážích, tak hrozí další hladomor.

Informovala o tom státní tisková agentura KCNA s tím, že nejúrodnější oblasti země byly "těžce postiženy". V ohrožení je podle Pchjongjangu až 30 procent úrody.

Katastrofální nedostatek vláhy podle KCNA sužuje provincie Severní i Jižní Hwanghe a Jižní Pchjongjang,

Pro neizolovanější zemi světa, kde v devadesátých letech kvůli neúrodě a neefektivnímu systému přerozdělování podle odhadů zemřely až stovky tisíc lidí, je taková živelní katastrofa pohromou.

Podle organizace Světový potravinový program při Spojených národech Severokorejci pod vládou stalinistického režimu Kim Čong-una trpí v podstatě trvalým nedostatkem potravin a zhruba třetina dětí je podvyživená.

Hladomor by měly zmírnit reformy

Odborníci se nicméně shodují, že by díky částečným ekonomickým a zemědělským reformám z konce loňského května mohly být dopady letošního sucha méně katastrofické.

Pchjongjang 30. května 2014 v tichosti přijal reformy, jež podle dostupných informací zemědělcům při sdružení do takzvaných pracovních skupin umožnily prodávat přebytky a částečně legalizovaly trhy, které byly do té do doby součástí šedé ekonomiky.

Přestože režim Kim Čong-una pravidelně vyhrožuje Jižní Koreji, Spojeným státům a dalším zemím válkou, posílá mezinárodní společenství do země pravidelně potravinovou a další humanitární pomoc.

Organizace spojených národů v dubnu vyzvala členské země, aby na pomoc strádajícím obyvatelům KLDR vyčlenily v přepočtu 2,7 miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy