Severní Karolína se připravuje na příchod hurikánu Arthur

ČTK ČTK
2. 7. 2014 23:45
Arthur je první pojmenovanou atlantickou bouří v letošní sezoně a silou hurikánu by mohl ohrozit plánované oslavy Dne nezávislosti.
Následky hurikánu Sandy.
Následky hurikánu Sandy. | Foto: Reuters

Charleston (USA) - K východnímu pobřeží Spojených států se blíží tropická bouře Arthur, rychlost jejích větrů se pohybuje na hranici hurikánu.

Je to první pojmenovaná atlantická bouře v letošní sezoně a silou hurikánu by mohla ohrozit plánované oslavy Dne nezávislosti. Americké úřady již vydaly varování před hurikánem, podle meteorologických předpovědí největší nebezpečí hrozí Severní Karolíně.

Varování platí pro pobřežní oblasti až k hranici Virginie. Lidé už ruší rezervace v hotelích na pobřeží a někteří hoteliéři se rozhodli, že nebudou účtovat storno poplatky.

Ve středu odpoledne místního času (po 22:00 SELČ) se Arthur nacházel přibližně 355 kilometrů jihovýchodně od města Charleston v Jižní Karolíně a pohyboval se severním směrem rychlostí 11 kilometrů za hodinu. Maximální rychlost větrů obsažených v této vzdušné mase činila 113 kilometrů za hodinu, tedy o pouhých šest méně než činí spodní hranice hurikánu. Zesílit na hurikán by mohla bouře v nejbližších hodinách.

Nepředpokládá se, že Arthur ohrozí ohňostroj, který se vždy o Dni nezávislosti pořádá ve Washingtonu.

Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) očekává, že co do počtu hurikánů a bouří bude letošek mírný. Počítá s osmi až 13 pojmenovanými bouřemi a asi se šesti hurikány, z toho jedním nebo dvěma opravdu silnými.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy