Sever Indie hlásí po záplavách už 5000 mrtvých

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 6. 2013 16:55
Záchranáři nemohou kvůli počasí pracovat, podle úřadů zemřou ještě tisíce lidí
Tito lidé měli štěstí, dostali se do bezpečí.
Tito lidé měli štěstí, dostali se do bezpečí. | Foto: Reuters

Nové Dillí - Záplavy, vyvolané nezvykle silnými a brzkými monzunovými dešti, si v severní Indii vyžádaly už přes 5000 lidských životů. To ale zdaleka není konečné číslo, protože podle odhadů úřadů bude jejich počet 8000.

Bezmála dvacet tisíc lidí v nejhůře postiženém státě Uttarákhandu totiž zůstává uvězněno v horách a záchranáři se k nim nemohou dostat.

Podle nejmenovaného zdroje z indických úředních míst musely být v pondělí kvůli neustávajícím lijákům a sesuvům půdy veškeré záchranné práce úplně zastaveny, týmy by se vystavovaly příliš vysokému riziku.

"Zemřelo už pět tisíc lidí a více než devatenáct tisíc dalších je uvězněno na odlehlých místech v obtížně přístupném terénu hornatého státu. Přeháňky a dva sesuvy půdy na silnici z Rudraprayagu do Guptkashi donutily záchranáře zastavit evakuaci," prozradil čínské agentuře Sin-chua pod podmínkou anonymity nejmenovaný indický úředník.

"Obyvatele uvězněné v horách vyzvedávaly armádní vrtulníky, jejich lety ale musely být kvůli špatnému času také přerušeny," dodal.

Podle BBC se doposud podařilo dostat do bezpečí 70 000 lidí. Krom vyprošťovacích prací musejí úřady zároveň z hygienických důvodů zajistit hromadnou kremaci ostatků obětí přírodního živlu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy