Ševardnadze pro Aktuálně.cz: Havel se u nás těšil úctě

Jiří Just (spolupracovník Aktuálně.cz)
22. 12. 2011 14:30
Bývalý sovětský ministr zahraničí a gruzínský prezident exkluzivně o Václavu Havlovi
Snímek ze 4. března 1994, kdy se Eduard Ševardnadze zastavil v Praze cestou na státní návštěvu Spojených států.
Snímek ze 4. března 1994, kdy se Eduard Ševardnadze zastavil v Praze cestou na státní návštěvu Spojených států. | Foto: Soukromý archiv E. Ševardnadzeho

Tbilisi (od našeho spolupracovníka) - Pokud existuje nějaká země bývalého Sovětského svazu, kterou smrt českého prezidenta Václava Havla opravdu zasáhla, pak je to Gruzie.

Nejenže na páteční státní pohřeb přijede gruzínský prezident Michail Saakašvili. Soustrast vyjádřil prostřednictvím Aktuálně.cz i prezident bývalý, v Česku dobře známý Eduard Ševardnadze.

Český exprezident malou kavkazskou republiku vždycky podporoval. Ať už se jednalo o připojení separatistických republik Jižní Osetie a Abcházie, nebo o spor s mocným ruským sousedem.

"Když medvěd přepadne trpaslíka, aby se to aspoň vědělo a řeklo. Že trpaslík provedl chybné kroky, může být pravda, ale je třeba říct, kdo je ten hlavní agresor," prohlásil Václav Havel v roce 2008 po srpnovém ozbrojeném konfliktu mezi Ruskem a Gruzií.

Eduard Ševardnadze si proto Václava Havla velmi cenil, uvedl bývalý sovětský ministr zahraničí v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Gruzie si podle něj Havla vždy vážila, hlavně za jeho duchovní a demokratické postoje. I proto mu letos v říjnu předal prezident Saakašvili nejvyšší gruzínské státní vyznamenání, Řád svatého Jiří.

S Gorbačovem po podpisu dokumentu o znovusjednocení Německa. Eduard Ševardnadze tehdy sehrál klíčovou roli.
S Gorbačovem po podpisu dokumentu o znovusjednocení Německa. Eduard Ševardnadze tehdy sehrál klíčovou roli. | Foto: Profimedia.cz

Ševardnadzemu imponoval Havel jako "filozoficky myslící státník". Naopak Ševardnadze si Východoevropany (včetně Čechoslováků) získal hlavně tím, že na konci Studené války rozhodně odmítl žádosti vůdců východoevropských komunistických stran o sovětskou intervenci.

"Je čas uvědomit si, že ani socialismus, ani přátelství, ani dobré sousedské vztahy, ani respekt nemůže být vytvořen s pomocí bajonetů, tanků nebo krve," vysvětlil na konci 80. let.

"Havel byl významný světový politik," komentoval smrt Václava Havla.

A.cz: Co vás napadlo, když jste se dozvěděl, že zemřel český exprezident Václav Havel?

Především mi dovolte poděkovat, že mi váš deník poskytl možnost vyjádřit svou soustrast nad úmrtím prvního českého prezidenta a významného světového politika Václava Havla.

Zpráva o smrti Václava Havla mnou hluboce otřásla. Protože to je velká ztráta nejen pro český národ, ale i pro celý demokratický svět.

A.cz: Jak byste ho charakterizoval, jak vám zůstane v paměti?

Václav Havel byl jediným disidentem, který jako prezident splnil očekávání světové veřejnosti a v prvé řadě samotného českého národa.

Eduard Ševardnadze, bývalý sovětský ministr zahraničí a gruzínský prezident.
Eduard Ševardnadze, bývalý sovětský ministr zahraničí a gruzínský prezident. | Foto: Wikimedia Commons/Robert D. Ward

A.cz: Setkali jste se osobně? Jaký na vás dělal dojem?

S Václavem Havlem jsem se setkal během mezinárodních summitů, a to nejednou.

V paměti mi ale utkvělo především naše setkání v březnu 1994, kdy jsem ve funkci gruzínského prezidenta mířil na státní návštěvu Spojených států. Na několik hodin jsem se tehdy zastavil v Praze.

Debatovali jsme spolu mezi čtyřma očima. Zanechal ve mně dojem filozoficky myslícího státníka.

A.cz: A co Gruzie? Jaký vztah měla vaše země a její obyvatelé k Václavu Havlovi?

Pro gruzínský národ byly vždycky důležité duchovní a demokratické hodnoty. Úcta, které se Václav Havel těšil jak v Gruzii, tak v celé Evropě, proto byla zcela přirozená.

 

Právě se děje

Další zprávy