Při sesuvu půdy v Kolumbii zemřelo nejméně 61 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2015 6:16
"Nevíme, kolik osob zmizelo," uvedl po příletu do vesnice La Margarita prezident Juan Manuel Santos. Sesuv způsobily silné deště, které sužují zemi.
Pátrání po obětech v kolumbijském departementu Antioquia nekončí.
Pátrání po obětech v kolumbijském departementu Antioquia nekončí. | Foto: Reuters

Bogotá - Už na 61 stoupl počet obětí pondělního sesuvu půdy, který na severozápadě Kolumbie způsobily silné deště.

Desítky dalších lidí se stále pohřešují, informoval místní deník El Tiempo.

Na místo neštěstí už dorazil i kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

"Nevíme, kolik osob zmizelo," uvedl po příletu do vesnice La Margarita v departementu Antioquia, asi 250 kilometrů severozápadně od metropole Bogoty, který sužují silné deště. Záchranářům se zatím z trosek podařilo vyprostit 37 lidí.

Místní řeka Liboriana se v jejich důsledku rozvodnila a ve tři hodiny ráno místního času strhla svah v horském údolí u vesnice Santa Margarita.

"Kusy kamení a kmeny stromů byly úplně všude," uvedl Diego Agudelo. "Řeka s sebou vzala všechno, co jí stálo v cestě," dodal.

Podle místního deníku El Tiempo vysoký počet obětí způsobil nejen fakt, že většina z 800 lidí v okamžiku utržení svahu spala, a nestihla tak ze svých obydlí uprchnout, ale i skutečnost, že sesuv zasáhl domy převážně chudších obyvatel, které se pod tíhou zeminy okamžitě zbortily. Olga Osoriová Garcíaová, starostka města Salgar, pod které postižená vesnice správně spadá, uvedla, že pod nánosy bahna a kamení zmizely všechny domy podél řeky v délce deseti kilometrů.

Guvernér departementu Antioquia Sergio Fajardo uvedl, že záchranné týmy se s vypětím všech sil pokoušejí dostat pod trosky a nalézt možné přeživší. Postiženou oblast prohledává mimo jiné 12 speciálně vycvičených policejních psů.

Část obyvatel údolí z obav před dalšími sesuvy záchranáři evakuovali. Místní úřady už požádaly o vyslání dalších hasičů a zdravotníků z okolních oblastí. Na místo katastrofy už zamířil i prezident Juan Manuel Santos i jeho předchůdce Álvaro Uribe, který ve městě Salgar strávil velkou část dětství.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy