reklama
 
 

Při sesuvu půdy v Kolumbii zemřelo nejméně 61 lidí

Aktualizováno 19. 5. 2015 6:16
"Nevíme, kolik osob zmizelo," uvedl po příletu do vesnice La Margarita prezident Juan Manuel Santos. Sesuv způsobily silné deště, které sužují zemi.

Bogotá - Už na 61 stoupl počet obětí pondělního sesuvu půdy, který na severozápadě Kolumbie způsobily silné deště.

Desítky dalších lidí se stále pohřešují, informoval místní deník El Tiempo.

Na místo neštěstí už dorazil i kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

"Nevíme, kolik osob zmizelo," uvedl po příletu do vesnice La Margarita v departementu Antioquia, asi 250 kilometrů severozápadně od metropole Bogoty, který sužují silné deště. Záchranářům se zatím z trosek podařilo vyprostit 37 lidí.

Místní řeka Liboriana se v jejich důsledku rozvodnila a ve tři hodiny ráno místního času strhla svah v horském údolí u vesnice Santa Margarita.

"Kusy kamení a kmeny stromů byly úplně všude," uvedl Diego Agudelo. "Řeka s sebou vzala všechno, co jí stálo v cestě," dodal.

Podle místního deníku El Tiempo vysoký počet obětí způsobil nejen fakt, že většina z 800 lidí v okamžiku utržení svahu spala, a nestihla tak ze svých obydlí uprchnout, ale i skutečnost, že sesuv zasáhl domy převážně chudších obyvatel, které se pod tíhou zeminy okamžitě zbortily. Olga Osoriová Garcíaová, starostka města Salgar, pod které postižená vesnice správně spadá, uvedla, že pod nánosy bahna a kamení zmizely všechny domy podél řeky v délce deseti kilometrů.

Guvernér departementu Antioquia Sergio Fajardo uvedl, že záchranné týmy se s vypětím všech sil pokoušejí dostat pod trosky a nalézt možné přeživší. Postiženou oblast prohledává mimo jiné 12 speciálně vycvičených policejních psů.

Část obyvatel údolí z obav před dalšími sesuvy záchranáři evakuovali. Místní úřady už požádaly o vyslání dalších hasičů a zdravotníků z okolních oblastí. Na místo katastrofy už zamířil i prezident Juan Manuel Santos i jeho předchůdce Álvaro Uribe, který ve městě Salgar strávil velkou část dětství.

autor: ČTK | 18. 5. 2015 19:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama