Sestřelila Gruzie ruský letoun? Moskva to popírá

Martin Novák Martin Novák, man
23. 9. 2008 11:35
Ruské ministerstvo obrany to popírá
Gruzínská vojenská základna v Gori, zničená ruským bombardováním.
Gruzínská vojenská základna v Gori, zničená ruským bombardováním. | Foto: Reuters

Tbilisi - Gruzínské ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že armáda sestřelila ruské průzkumné letadlo nedaleko Jižní Osetie. Jedná se o letoun bez pilota.

Podle mluvčího ministerstva se malé letadlo zřítilo u města Gori, těsně za hranicí Jižní Osetie.

Moskva sestřelení svého stroje nepotvrdila a označila zprávu za "gruzínskou provokaci."

Dále čtěte:

Mluvčí ministerstva obrany Alexandr Drobiševskij sdělil, že neví o žádném ruském průzkumném letadle, které by se dnes pohybovalo nad Gruzií.

Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie
Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie | Foto: Aktuálně.cz

O Jižní Osetii svedly v srpnu Rusko a Gruzie krátkou válku, nyní toto území kontrolují Rusové. 

Jižní Osetie a Abcházie po srpnovém konfliktu vyhlásily nezávislost a definitivní odtržení od Gruzie. Dosud však tyto dvě republiky diplomaticky uznaly jen Rusko a Nikaragua.

Už za týden by měla do Gruzie dorazit pozorovatelská mise Evropské unie. Francouzi vyšlou kontingent o síle 70 příslušníků, Německo vyšle do Gruzie kolem čtyřiceti členů mise.

Dvacet příslušníků přislíbilo Rumunsko, podíl ostatních zemí EU bude menší. 

Připravujeme podrobnosti.

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy