reklama
 
 

Sestřelení splašené družice se staví špatné počasí

20. 2. 2008 19:18
Odpálení rakety závisí i na počasí. GRAFIKA

Washington - Americká vláda vydala varování lodím a letadlům, které se často pohybují v Pacifiku západně od Havaje. Doporučila jim, aby se oblasti v následujících dnech vyhnuly.

Už dnes v noci se totiž Pentagon mohl poprvé pokusit z lodi sestřelit ve výšce 240 kilometrů nad povrchem Země neřízenou družici, která se Američanům na konci roku 2006 vymkla kontrole.

Nebezpečné palivo

Družice váží 2,27 tuny a je velká jako autobus. Prezident George Bush zdůvodnil snahu po jejím sestřelení bezpečnostními důvody. "Splašený" stroj totiž obsahuje jako palivo více než 400 kilogramů velmi jedovatého hydrazinu.

Dále čtěte:

Američané se ho pokusí zničit odpálením rakety přibližně mezi třetí a šestou hodinou ranní středoevropského času. Není však jisté, zda se tak stane už zítra. Možná to bude až v některém z dalších dnů.

USA pouze čekaly, až se vrátí ze své  mise na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) raketoplán Atlantis. Ten bezpečně přistál v Kennedyho vesmírném středisku dnes ve tři odpoledne středoevropského času.

Odpálení rakety ale podle posledních zpráv komplikuje špatné počasí a rozbouřený oceán. Agentura Reuters citovala činitele Pentagonu, podle nějž se sestřelení ve středu v noci neočekává.

(Článek pokračuje pod grafikou)

"Možnost zneškodnit satelit se otevírá ve chvíli, kdy raketoplán bude úspěšně a bezpečně na zemi. Pak se rozhodne, jaká bude nejvhodnější chvíle na odpálení rakety," řekl mluvčí Pentagonu Geoff Morrell.

Svět se dozví o sestřelení později

Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje z Pentagonu uvádí, že USA zveřejní informace o odpálení rakety patrně až s mnohahodinovým odstupem. Ve chvíli, kdy bude jasné, jak akce dopadla.

Špionážní satelit USA 193 byl do vesmíru  vyslán 14. listopadu 2006. Mise se ale nevydařila, krátce po svém výstupu na orbit zařízení přestalo komunikovat.

Kolují spekulace o tom, že Pentagon chce stroj zničit i kvůli tomu, že jeho cílem byla špionáž. Nechce proto riskovat, že by se citlivá data dostala do rukou někomu jinému.

Rusko a Čína protestují

Proti americkému plánu na zničení satelitu protestují Rusko a Čína. Oba státy se domnívají, že skutečným důvodem operace je testování nových strategických zbraní.

ČTĚTE VÍCE: Čína a Rusko navrhly zákaz zbraní ve vesmíru

Když v lednu 2007 Čína sestřelila vlastní meteorologickou družici, Spojené státy ji za to kritizovaly.

autor: man | 20. 2. 2008 19:18

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama