Tisíce lidí uvázly na několik hodin na výletní lodi kvůli podezření na koronavirus

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2020 20:38
Na palubě výletní lodi, která s tisící lidmi na palubě kotví v přístavu města Civitavecchia severně od Říma, nebyla potvrzena přítomnost nového koronaviru. Večer o tom informovaly světové agentury. Podezření na koronavirus panovalo u dvou čínských pasažérů a italské úřady proto zakázaly vylodění v obavě z případného rozšíření nemoci.
Koronavirus se objevil v na výletní lodi v Itálii. Tisíce pasažérů z ní nesmí vystoupit. | Video: Asociated Press

Na palubě lodi Costa Smeralda se je přibližně 6000 cestujících, kteří museli počkat, dokud zdravotníci přítomnost koronaviru nevyvrátí. Prověřování zabralo několik hodin.

Manželský pár původem z autonomního území Macao přiletěl 25. ledna do severoitalského Milána a ve stejný den se v přístavišti Savona nalodil na loď Costa Smeralda. Oba postupně schvátila horečka a projevily se u nich dýchací obtíže. Loď s nimi za týden navštívila také francouzský přístav Marseille, španělskou Barcelonu a hlavní město na ostrově Mallorca.

Koronavirus 2019-nCoV, který vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a někdy může způsobit i zápal plic, se rozšířil již do dvacítky států světa, převážně asijských. V Číně si zatím vyžádal 170 obětí a na 7800 lidí je nakažených, úřady v Macau na jihu Číny hlásily ve středu sedm nakažených.

Několik případů infekce hlásí i evropské země, které přijímají opatření proti rozšíření nákazy. Přímé letecké spojení s pevninskou Čínou zrušily například britské aerolinky British Airways, o zákazu všech letů mezi Čínou a Českem uvažuje i český premiér Andrej Babiš.

Koronavirus 2019-nCov

Nový koronavirus s názvem 2019-nCov zabil přes 420 lidí, více než dvacet tisíc osob je nakažených. Mimo Čínu jsou potvrzeny desítky případů, první úmrtí oznámily Filipíny a Hongkong. V Česku se zatím ani jedno podezření nepotvrdilo. Virus způsobuje onemocnění dýchacích cest od obyčejné chřipky až po smrtelně nebezpečný zápal plic. Nefungují na něj antibiotika ani běžné léky proti chřipce. V karanténě se ocitly miliony Číňanů z ohnisek nákazy. Některé země jako USA, Česko nebo Itálie zrušily či omezily přímou leteckou dopravu s Čínou. České ministerstvo zahraničí doporučuje do části Číny zasažené virem vůbec necestovat. Informace o riziku nákazy průběžně aktualizuje na webových stránkách. Situaci mapuje také Světová zdravotnická organizace.

 

Právě se děje

Další zprávy