Sesuvy půdy pohřbily v Mexiku nejméně 40 lidí, na region se žene další bouře

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2016 10:44
Počet obětí během pouhého dne drasticky vzrostl, původně se hovořilo o třech mrtvých. Sesuvy způsobily silné deště, které přinesla tropická bouře Earl. Není jasné, kolik obyvatel se stále pohřešuje.
Sesuvy půdy o víkendu postihly státy Veracruz a Puebla.
Sesuvy půdy o víkendu postihly státy Veracruz a Puebla. | Foto: ČTK

Mexico City - Při sesuvech půdy v Mexiku způsobených tropickou bouří Earl o víkendu zemřelo nejméně 40 lidí.

Oznámily to místní úřady, které tak podle agentury Reuters už poněkolikáté zvýšily počet obětí. Většina z nich přišla o život ve státě Puebla. Sesuvy půdy o víkendu postihly také stát Veracruz.

Foto: Reuters

Zřejmě nejhůře zasaženou oblastí je okolí města Huauchinango u pohoří Sierra Norte de Puebla, kde zemřelo nejméně 25 lidí.

Vláda státu Puebla uvedla, že v domech zavalených bahnitou zeminou přišlo o život nejméně 28 lidí, včetně 15 dětí.

"Moje vláda bude mít k dispozici veškeré možné prostředky. Neustaneme, dokud nebudou napraveny všechny způsobené škody," uvedl v sobotu guvernér státu Rafael Moreno Valle.

Záchranné týmy se psy podle něj stále prohledávají zasažené oblasti. Není ale jasné, kolik obyvatel se pohřešuje.

"Pokračujeme v monitorování řek, jejichž hladina dosahuje nad kritickou úroveň," informoval v neděli guvernér státu Veracruz Javier Duarte.

Foto: Reuters

Záběry z Mexika ukazují masivní sesuvy bahna, které pohřbily celá úbočí, popadané stromy a poničené budovy.

Earl zeslábl ve čtvrtek nad Mexikem na tropickou bouři, středoamerickými státy Belize a Guatemala se ale předtím přehnal ještě jako hurikán. Nyní Earl pokračuje již pouze jako tropická tlaková níže západním směrem nad hornatou oblast středního Mexika.

"Zbytky hurikánu Earl (nyní tropické deprese) se vzdalují od jihozápadního pobřeží Mexika. Očekává se, že znovu získají sílu," uvedl meteorolog CNN Derek Van Dam. Bouře podle meteorologů sice oslabila, těžké deště region sužovaly i v neděli večer.

Foto: Reuters

"Očekává se, že zbytky Earlu dnes večer přinesou dalších 2 až 4 palce srážek (až 10 centimetrů, pozn. red.) nad částí mexických států Guerrero, Hidalgo, Oaxaca, Puebla, Tlaxcala a Veracruz," uvedlo v neděli Národní centrum pro hurikány. Tyto deště by podle něj mohly přispět k dalším sesuvům půdy a způsobit povodně.

Mexiko se navíc obává dalších bouří, které by mohly její pobřeží zasáhnout už během pondělí. Tropická bouře Javier v neděli v noci dosahovala rychlosti asi 80 kilometrů v hodině, během pondělí by se podle předpovědí mohla změnit v hurikán.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy