Při střelbě v klinice v Colorado Springs zemřeli tři lidé. Útočník se nakonec vzdal

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 11. 2015 15:38
Při střelbě v americkém Colorado Springs zemřeli tři lidé a devět jich bylo zraněných. Ozbrojený pachatel s puškou střílel v ústavu plánovaného rodičovství. Policie jej až po několika hodinách přesvědčila, aby se vzdal. Uzavřeno bylo místní nákupní středisko i blízké zdravotnické úřady.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Colorado Springs - Tři mrtvé a devět zraněných si podle nejnovější bilance vyžádala páteční střelba v ústavu plánovaného rodičovství v americkém městě Colorado Springs. Informovala o tom agentura AP.

Policistům se podařilo útočníka zadržet. Bílý dům na incident reagoval prohlášením, že s volným prodejem střelných zbraní je třeba "něco udělat".

Napjatá situace v ústavu trvala několik hodin, během kterých se pacienti a zaměstnanci kliniky schovávali za stoly, aby je nezasáhly kulky. Oběťmi se stali jeden policista a dva civilisté. Mezi zraněnými je pět policistů a čtyři civilisté. Ti byli hospitalizováni a jsou mimo ohrožení života.

Prezident Barack Obama v reakci na incident prohlásil, že zločinci by se neměli tak snadno dostávat ke střelným zbraním. "Musíme něco udělat s lehkostí, s níž se na ulicích dostávají k válečným zbraním lidé, jimž se do rukou dostat nemají. Tečka. Co je moc, to je moc," konstatoval Obama v prohlášení.

Útočník se vzdal

Mužem podezřelým ze střelby je podle policie sedmapadesátiletý Robert Dear. S puškou údajně také před budovou nastražil blíže neupřesněné "předměty", u nichž měla policie podezření, že by se mohlo jednat o výbušniny.

Zatím není jasný motiv činu útočníka, který svou akci zahájil kolem poledne místního času. Neví se také, zda byl útočník s ústavem plánovaného rodičovství nějak spojený. Kvůli útoku bylo uzavřeno místní nákupní středisko, jakož i blízké zdravotnické úřady.

Policisté nakonec vstoupili do kliniky a dokázali útočníka přesvědčit, aby se vzdal, napsala agentura Reuters. Podle policie neměl útočník komplice. Množství lidí policie z kliniky evakuovala.

Ústav plánovaného rodičovství v Colorado Springs nabízí ženám možnost podstoupit potrat, poskytuje vyšetření při podezření na pohlavně přenosné choroby, vyšetření pro těhotné a další služby. Potraty jsou přitom v Coloradu, podobně jako ve většině ostatních částí USA, kontroverzní záležitostí. Klinika v Colorado Springs byla v minulosti terčem opakovaných protestů, napsala agentura Reuters.

Colorado Springs leží sto kilometrů jižně od Denveru, kde bylo v roce 2012 zastřeleno v kině 12 lidí a dalších několik desítek jich bylo zraněno. Pachatele Jamese Holmese poslal letos soud na doživotí do vězení.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy