Při střelbě v klinice v Colorado Springs zemřeli tři lidé. Útočník se nakonec vzdal

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 11. 2015 15:38
Při střelbě v americkém Colorado Springs zemřeli tři lidé a devět jich bylo zraněných. Ozbrojený pachatel s puškou střílel v ústavu plánovaného rodičovství. Policie jej až po několika hodinách přesvědčila, aby se vzdal. Uzavřeno bylo místní nákupní středisko i blízké zdravotnické úřady.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Colorado Springs - Tři mrtvé a devět zraněných si podle nejnovější bilance vyžádala páteční střelba v ústavu plánovaného rodičovství v americkém městě Colorado Springs. Informovala o tom agentura AP.

Policistům se podařilo útočníka zadržet. Bílý dům na incident reagoval prohlášením, že s volným prodejem střelných zbraní je třeba "něco udělat".

Napjatá situace v ústavu trvala několik hodin, během kterých se pacienti a zaměstnanci kliniky schovávali za stoly, aby je nezasáhly kulky. Oběťmi se stali jeden policista a dva civilisté. Mezi zraněnými je pět policistů a čtyři civilisté. Ti byli hospitalizováni a jsou mimo ohrožení života.

Prezident Barack Obama v reakci na incident prohlásil, že zločinci by se neměli tak snadno dostávat ke střelným zbraním. "Musíme něco udělat s lehkostí, s níž se na ulicích dostávají k válečným zbraním lidé, jimž se do rukou dostat nemají. Tečka. Co je moc, to je moc," konstatoval Obama v prohlášení.

Útočník se vzdal

Mužem podezřelým ze střelby je podle policie sedmapadesátiletý Robert Dear. S puškou údajně také před budovou nastražil blíže neupřesněné "předměty", u nichž měla policie podezření, že by se mohlo jednat o výbušniny.

Zatím není jasný motiv činu útočníka, který svou akci zahájil kolem poledne místního času. Neví se také, zda byl útočník s ústavem plánovaného rodičovství nějak spojený. Kvůli útoku bylo uzavřeno místní nákupní středisko, jakož i blízké zdravotnické úřady.

Policisté nakonec vstoupili do kliniky a dokázali útočníka přesvědčit, aby se vzdal, napsala agentura Reuters. Podle policie neměl útočník komplice. Množství lidí policie z kliniky evakuovala.

Ústav plánovaného rodičovství v Colorado Springs nabízí ženám možnost podstoupit potrat, poskytuje vyšetření při podezření na pohlavně přenosné choroby, vyšetření pro těhotné a další služby. Potraty jsou přitom v Coloradu, podobně jako ve většině ostatních částí USA, kontroverzní záležitostí. Klinika v Colorado Springs byla v minulosti terčem opakovaných protestů, napsala agentura Reuters.

Colorado Springs leží sto kilometrů jižně od Denveru, kde bylo v roce 2012 zastřeleno v kině 12 lidí a dalších několik desítek jich bylo zraněno. Pachatele Jamese Holmese poslal letos soud na doživotí do vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy