Šerpové uklidí zónu smrti na Everestu

Radim Klekner Radim Klekner
19. 4. 2010 17:30
Dvacetičlenný tým se kromě několika tun horolezeckého materiálu pokusí snést dolů také těla pěti obětí nejvyšší hory světa
Hillaryho popel nakonec na vrcholu hory uložen nebude
Hillaryho popel nakonec na vrcholu hory uložen nebude | Foto: Reuters

Káthmándú - Tři tuny horolezeckého materiálu ze zóny smrti na Mount Everestu se v průběhu příštích dvou týdnů pokusí snést dolů tým dvaceti Šerpů. Klasické cesty na vrchol nejvyšší hory světa jsou doslova posety zbytky stanů, lany a kyslíkovými lahvemi.

"Je to poprvé, co se někdo snaží Everest uklidit v takovéto výšce," řekl agentuře Reuters vedoucí týmu Namgjál, který jako většina Šerpů udává pouze první část svého jména. 1. května má se svými kolegy v úmyslu založit tábor v Jižním sedle ve výšce osmi tisíc metrů.

"Stará výstroj byla v minulosti zakryta sněhem," tvrdí Namgjál, který na vrchol Everestu vystoupil již sedmkrát. "Teď je ale vidět, protože sníh taje v důsledku globálního oteplování. Představuje pro lezce velký problém, část pochází ještě z Hillaryho časů."

150 těl

Šerpové však chtějí snést do údolí také těla nejméně pěti horolezců, kteří na Everestu zahynuli. V případě švýcarského lezce, jenž na hoře přišel o život v roce 2008, již mají svolení přibuzných, aby muže nechali následně zpopelnit.

"Vím nejméně o třech tělech, která u cesty na vrchol leží již léta," říká Namgjál.

Everest od roku 1953, kdy jej jako první pokořili Novozélanďan Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norgay, zdolaly přes čtyři tisíce horolezců. V zóně smrti, kde se často dostali kvůli vyčerpání a špatným povětrnostním podmínkám do úzkých, zanechali dobyvatelé hory spousty lezeckého materiálu.

Přibližně od roku 1995 nechává nepálská vláda horolezecké výpravy skládat zálohu pro případ, že by na hoře zanechaly příliš mnoho výstroje. Tuny odpadu již snesly do Namče Bazaru expedice uspořádané v uplynulých letech.

Při pokusu o výstup na Everest zahynulo téměř tři sta mužů a žen. Přibližně polovinu z nich se nikdy nepodařilo nalézt.

Hillaryho popel

Počátkem dubna musel Namgjálův kolega Apa odvolat plán, který usiloval o opak.

Apa chtěl splnit dávné Hillaryho přání a vynést na horu jeho popel. Mniši z klášterů pod Everestem však před tímto krokem varovali s tím, že přinese příštím pokořitelům hory neštěstí.

Apa, který na vrcholu stanul již devatenáctkrát, což je absolutní rekord v počtu výstupů, se dvacátého pokusu zatím musel vzdát. Hillaryho popel tak zůstane v klášteře ve vesnici Kunde nedaleko Namče Bazaru.

Větší část obsahu urny byla nicméně rozptýlena v moři u Aucklandu v roce 2008, kdy pokořitel Everestu zemřel.

Čína s Nepálem se tento měsíc dohodly, že oficiální výška hory činí 8848 metrů a nikoliv o čtyři metry méně, jak udávají některé zdroje. Ty nezapočítávají ledovou pokrývku skalní špice na vrcholu.

Výška Everestu se i přesto zvyšuje každým rokem o několik centimetrů vzhledem k tomu, že se indická tektonická deska nasouvá pod euroasijskou.

 

 

Právě se děje

Další zprávy