Seriál vyvolal v Turecku krizi. Uráží mě, hřímá premiér

Martin Novák Martin Novák
27. 11. 2012 13:25
Premiér Erdogan je pobouřen, jak seriál Velkolepé století zobrazuje historii národa
Foto: Martin Novák, wikimedia

Istanbul - Může hraný televizní seriál vyvolat v nějaké zemi vážnou politickou přestřelku, téměř krizi?

Ano, může. Tentokrát nejde o Českou republiku a koalici nerozhádala ani právě skončená Zdivočelá země, ani repríza Okresu na severu po více než třiceti letech od jeho premiéry.

Ale jde o seriál, který je v České republice známý. Monumentální turecké televizní dílo Velkolepé století (Muhteşem Yüzyıl).

Historická sága se odehrává na dvoře sultána Sulejmana Nádherného v době, kdy Osmanská říše dosáhla svého největšího vrcholu. V letech 1520 až 1566 byla vojenskou, kulturní i hospodářskou velmocí, její hranice sahala od střední Evropy na sever Afriky a hluboko na Blízký východ.

Sulejmánova mešita v Istanbulu.
Sulejmánova mešita v Istanbulu. | Foto: Reuters

Jenže seriál se odehrává hlavně v komnatách istanbulských paláců, které ukazuje jako místa mocenských intrik, milostných dobrodružství a pití alkoholu. A právě to narazilo.

K dřívější kritice konzervativních muslimů a nacionalistů, kteří seriál považují za dehonestaci turecké historie, se přidal i premiér Recep Erdogan.

Na mítinku ve městě Kütahya oznámil, že chce na tvůrce podat žalobu, protože dílo ho uráží.

"Veřejně odsuzuji autory této show a vlastníky televize, která ji vysílá. Dal jsem pokyn příslušným úřadům a ve věci musí rozhodnout soud. V rámci práva musejí dostat lekci ti, kteří si zahrávají s národními hodnotami," uvedl premiér s tím, že Sulejman Nádherný trávil většinu své vlády v sedle koně, a nikoliv v palácích, jak ukazuje seriál.

Vysloužil si ostré reakce. Opozice ho obvinila z toho, že chce zastrašovat a cenzurovat umělce, a také prý odvádí pozornost od vlastních neúspěchů.

Politici opoziční Lidové republikánské strany žertují, že premiér sám chce být novým Sulejmanem Nádherným a na toho původního žárlí. Přitom napadají Erdoganovu zahraniční politiku, která se více orientuje na Blízký východ než na Evropu (přestože vláda stále deklaruje snahu o vstup do Evropské unie).

Recep Erdogan s manželkou.
Recep Erdogan s manželkou. | Foto: Reuters

Podle nich to nejen ohrožuje bezpečnost Turecka, ale nevede to k žádným výsledkům. Například vztahy se Sýrií nebo Irákem se v posledních měsících prudce zhoršily.

"Je tady jasné nebezpečí, že justice dostane příkaz k cenzuře a kontrole nad uměním," řekl šéf parlamentní frakce opoziční strany Mír a demokracie.

Ke kritikům premiéra se v deníku Hürryiet přidala i herečka Nebahat Cehreová, která hraje Sulejmanovu matku. "Vůbec nechápu, jak může něco takového být politickou agendou v zemi, která má tolik jiných problémů," uvedla.

Komerční seriál se tak možná stane testem, zda je turecká justice nezávislá a nakolik je umělecká tvorba v Turecku svobodná.

Seriál běží nebo běžel v desítkách zemí světa od Francie až po Japonsko.

V České republice ho donedávna vysílala v prime-timu TV Barrandov, vždy dva díly najednou. Úspěch ale neměl. Programový ředitel televize Marek Stoniš 16. listopadu na webových stránkách televize oznámil, že kvůli nízké sledovanosti vedení TV Barrandov vysílání Velkolepého století ukončila.

 

Právě se děje

Další zprávy