reklama
 
 

Britští lékaři propustili Sergeje Skripala z nemocnice. Putin mu popřál hodně zdraví

Aktualizováno 18. 5. 2018 19:04
Skripalovu dceru Juliji lékaři propustili už počátkem dubna. Stejně jako její otec byla přiotrávena jedem novičok.

Londýn - Bývalý ruský agent Sergej Skripal, kterého na počátku března otrávili chemickou látkou novičok, byl propuštěn z nemocnice. S odkazem na zdravotnickou službu NHS o tom informovala agentura Reuters. 

Skripala a jeho dceru Juliji nalezli 4. března na lavičce v jihoanglickém městě Salisbury. Od té doby byli hospitalizováni v místní nemocnici. Juliji Skripalovou lékaři propustili už počátkem dubna.

Ruské velvyslanectví nadále trvá na tom, aby mu britské úřady umožnily přístup ke Skripalovým.

"Je to fantastická zpráva, že se Sergeji Skripalovi daří dost dobře na to, že mohl opustit okresní nemocnici v Salisbury," prohlásila generální ředitelka ústavu Cara Charles-Barksová.

Nemocnice také v pátek uvedla, že ačkoli se 66letý Skripal a jeho dcera uzdravili, "jejich právo na důvěrnost informací o pacientech přetrvává a zabraňuje nám v detailním informování o léčbě těchto osob".

Skripalovi byli nalezeni na lavičce v městečku Salisbury 4. března. Několik týdnů byli oba v kritickém stavu a lékaři se v určité fázi obávali, že i kdyby přežili, budou trpět poškozením mozku. Léčbu bývalého špiona a jeho dcery označila ředitelka ošetřovatelské péče Lorna Wilkinsonová za "obrovskou a bezprecedentní výzvu".

Pachatelé útoku na Skripalovy jsou stále neznámí. Britská vláda z jeho přípravy viní Rusko a premiérka Theresa Mayová označila incident za "nestoudný" a "zavrženíhodný". Moskva jakýkoli podíl na události odmítá a Londýn si podle ní svůj výklad vymyslel.

Ruský prezident Vladimir Putin se pak v pátek nechal slyšet, že ho zlepšení Skripalova zdravotního stavu potěšilo. "Dej mu Bůh zdraví, jsme vskutku velmi rádi," uvedl ruský prezident.

Výslechy pokračují

Detektivové podle televize Sky News i tento týden stále pokračovali ve vyslýchání Skripala ve snaze vytvořit si obraz o životě bývalého dvojího agenta v Británii. "Chtějí vědět více o jeho pravidelných cestách vlakem do Londýna, jeho zahraničních cestách a jeho každoměsíčních setkáních v restauraci v Salisbury se svým údajným bývalým dohlížitelem z (britské tajné služby) MI6," napsal reportér Sky News.

Ruský velvyslanec v Londýně Alexandr Jakovenko opět Británii obvinil, že porušuje mezinárodní právo, když odmítá zástupcům Ruska přístup ke Skripalovým. Julije Skripalová je ruskou občankou. "Můžete to nazývat zadržením, můžete to nazývat izolací, můžete to nazývat únosem," řekl Jakovenko. "Stále k těmto lidem požadujeme přístup. Chceme vědět, jak se cítí. Chceme, aby nám osobně řekli, co chtějí. Pokud nechtějí naši pomoc, je to v pořádku, ale chceme je vidět napřímo," dodal velvyslanec.

O víkendu se v médiích objevily také informace, že Skripal se v letech 2012 až 2016 několikrát sešel se zástupci českých a estonských tajných služeb, kterým poskytoval informace o ruských agentech a jejich metodách. Za předání údajů o ruských agentech britským rozvědkám byl někdejší ruský špion v roce 2006 ve své vlasti odsouzen ke 13 rokům vězení. V roce 2010 se však dostal do Británie v rámci výměny vězňů mezi Ruskem a Spojenými státy.

autoři: Zahraničí, ČTK | 18. 5. 2018 11:25

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama