Separatistická Jižní Osetie volí nový parlament

ČTK ČTK
8. 6. 2014 16:01
Jde o první hlasování od ostré vnitropolitické krize na přelomu let 2011 a 2012, podle ruských médií se žádné odchylky od proruského kurzu nečekají.
Anatolij Bibilov u volební urny v Cchinvali s rodinou.
Anatolij Bibilov u volební urny v Cchinvali s rodinou. | Foto: Reuters

Tbilisi/Moskva - Separatistická Jižní Osetie, která se před lety s ruskou pomocí odtrhla od Gruzie, volí dnes nový parlament. Jde o první hlasování od ostré vnitropolitické krize na přelomu let 2011 a 2012. Ale podle ruských médií se žádné odchylky od proruského kurzu nečekají.

Gruzínský tisk předpokládá, že vítěz voleb požádá o připojení Jižní Osetie k Rusku, což by pro Moskvu mohlo představovat "páku" na Tbilisi, toužící po členství v Evropské unii a NATO.

"Heslem všech devíti stran připuštěných k volbám zůstává přátelství či dokonce sjednocení s Ruskem," napsal internetový list gazeta.ru a dodal, že hlavní otázka voleb zní: "Kdo bude disponovat štědrými finančními toky, plynoucími z Moskvy?" Sama Moskva se prý nyní snaží držet se od místních rozbrojů stranou, situaci má však pod kontrolou.

Volební místnosti se otevřely v osm ráno a do poledne podle televize Rossija 24 odhlasoval každý čtvrtý z přibližně 33 000 voličů. Nicméně místní úřady nepochybují, že účast nakonec překročí potřebných 50 procent, aby volby mohly být uznány za platné.

Změna u kormidla se nepodařila

Politickou krizi zažila Jižní Osetie před dvěma a půl lety, kdy prezidentské volby vyhrála opoziční politička Alla Džiojevová nad vládním kandidátem Anatolijem Bibilovem.

Ale pokus o změnu u kormidla moci se nezdařil: Moskva podpořila vládu ve střetu s opozicí, ústavní soud volby zrušil, štáb opozice rozehnala policie a sama politička skončila v nemocnici; podle Džiojevové ji policisté zmlátili a zavřeli na klinice.

V opakovaných volbách vyhrál bývalý místní náčelník tajné policie KGB Leonid Tibilov, který Džiojevovou jmenoval místopředsedkyní vlády. Vicepremiérčina strana se však nynějších voleb neúčastní a Džiojevová byla na jaře z vlády odvolána.

Připojení k Rusku?

Hlavní otázka voleb tak tkví v tom, zda uspěje Bibilovova strana Jednotná Osetie, což by znamenalo Tibilovovo oslabení. Sám Bibilov, který se prý stále těší podpoře jistých moskevských kruhů, prosazuje integraci s Ruskem. Stejně však činí i další strany. Tibilov se pod dojmem anexe Krymu nechal slyšet, že myšlenka připojení Jižní Osetie k Rusku "je v každém z nás".

"Vzhledem k proruským náladám a závislosti na Moskvě nelze od těchto voleb čekat žádné překvapení," odhadl analytik Sergej Michejev. Ve volbách podle něj nejde o ideologii, ale o boj klanů o přístup k penězům.

Každoroční ruské dotace, které udržují Jižní Osetii nad vodou, se pohybují okolo tří miliard rublů (asi 1,75 miliardy korun).

Gruzínský tisk předpokládá, že vítěz voleb požádá o připojení Jižní Osetie k Rusku, a to právě v době, kdy se Gruzie chystá podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii. A zářijový summit Severoatlantické aliance má probírat akční plán vedoucí ke vstupu Gruzie do NATO. Lze prý čekat, že Rusku poslouží otázka připojení Jižní Osetie a další separatistické gruzínské provincie Abcházie jako prostředky nátlaku na Tbilisi.

Naopak politolog Vladimir Jevsejev soudí, že připojení dalších území k Rusku nepřijde na pořad přinejmenším do vyřešení ukrajinské krize, a to kvůli hrozbě západních sankcí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Elitní parkurová série Global Champions, která měla vyvrcholit na podzim v Praze, se už letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru nerozběhne. Zástupci seriálu, v němž závodí i česká jezdkyně Anna Kellnerová, sezonu obnoví příští rok. Oznámili to na webu soutěže.

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

před 33 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy