"Senzační přiznání Zemana je těžký úder Londýnu." Prezidentův výrok obletěl všechna ruská média

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2018 18:47
Zeman odhalil lež Velké Británie, uvedla ruská státní televize k prezidentovým výrokům o novičoku.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Moskva - Český prezident Miloš Zeman veřejně učinil "senzační přiznání" prohlášením, že se v Česku v malém množství vyráběl a testoval nervově paralytický jed A-230 ze skupiny označované jako novičok. Napsala to v pátek ruská státní agentura TASS v komentáři ke čtvrtečnímu Zemanovu prohlášení. Označuje ho za "další těžký úder snahám Londýna obvinit Rusko z otravy Sergeje Skripala".

"Samo Česko a další státy… se spěšně ohrazovaly proti tvrzení o experimentech s novičokem a obvinily Moskvu z šíření vědomých lží. A vida: přesně dva měsíce po incidentu v Salisbury český prezident přiznal: ano, vyráběli jsme, testovali," napsala agentura v komentáři, věnovaném hlavně sarkastickým útokům proti Británii prosazující verzi o vině Ruska.

TASS cituje slova mluvčí ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové, podle níž "Česko jednalo čestně a statečně, když tuto informaci oficiálně přiznalo a oznámilo". Teď je prý řada na dalších zemích, které jsou podle Ruska schopny novičok vyrábět.

Informace o Zemanově prohlášení publikovala prakticky všechna ruská média. Státní televize Pervyj kanal informaci uvedla slovy o "senzačním obratu ve vyšetřování Skripalovy kauzy".

Slova českého prezidenta podle ruské televize potvrzují názory mnoha chemiků po celém světě, že bojovou otravnou látku může vyrobit kdokoli, nikoli jen Rusko. Zeman odhalil lež Velké Británie, uvedla televize.

Za těžkou ránu britské verzi o událostech v Salisbury Zemanova slova označil také vlivný ruský senátor Alexej Puškov. "Tak je to tedy! Novičok se vyráběl a skladoval v Česku v 'zanedbatelném množství'. Je to těžká rána verzi Londýna, která i bez toho praská ve švech… Londýn je v rozpacích, celá konstrukce se rozpadá," napsal Puškov na Twitteru.

 

Právě se děje

Další zprávy