"Senzační přiznání Zemana je těžký úder Londýnu." Prezidentův výrok obletěl všechna ruská média

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2018 18:47
Zeman odhalil lež Velké Británie, uvedla ruská státní televize k prezidentovým výrokům o novičoku.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Moskva - Český prezident Miloš Zeman veřejně učinil "senzační přiznání" prohlášením, že se v Česku v malém množství vyráběl a testoval nervově paralytický jed A-230 ze skupiny označované jako novičok. Napsala to v pátek ruská státní agentura TASS v komentáři ke čtvrtečnímu Zemanovu prohlášení. Označuje ho za "další těžký úder snahám Londýna obvinit Rusko z otravy Sergeje Skripala".

"Samo Česko a další státy… se spěšně ohrazovaly proti tvrzení o experimentech s novičokem a obvinily Moskvu z šíření vědomých lží. A vida: přesně dva měsíce po incidentu v Salisbury český prezident přiznal: ano, vyráběli jsme, testovali," napsala agentura v komentáři, věnovaném hlavně sarkastickým útokům proti Británii prosazující verzi o vině Ruska.

TASS cituje slova mluvčí ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové, podle níž "Česko jednalo čestně a statečně, když tuto informaci oficiálně přiznalo a oznámilo". Teď je prý řada na dalších zemích, které jsou podle Ruska schopny novičok vyrábět.

Informace o Zemanově prohlášení publikovala prakticky všechna ruská média. Státní televize Pervyj kanal informaci uvedla slovy o "senzačním obratu ve vyšetřování Skripalovy kauzy".

Slova českého prezidenta podle ruské televize potvrzují názory mnoha chemiků po celém světě, že bojovou otravnou látku může vyrobit kdokoli, nikoli jen Rusko. Zeman odhalil lež Velké Británie, uvedla televize.

Za těžkou ránu britské verzi o událostech v Salisbury Zemanova slova označil také vlivný ruský senátor Alexej Puškov. "Tak je to tedy! Novičok se vyráběl a skladoval v Česku v 'zanedbatelném množství'. Je to těžká rána verzi Londýna, která i bez toho praská ve švech… Londýn je v rozpacích, celá konstrukce se rozpadá," napsal Puškov na Twitteru.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy