Vězněný filmař Sencov slaví narozeniny. Svět už šestým rokem volá po jeho osvobození

Zahraničí Zahraničí
13. 7. 2019 13:45
Ukrajinský režisér Oleh Sencov slaví tuto sobotu třiačtyřicáté narozeniny a také v pořadí šesté, které tráví ve vězení na Sibiři. Filmaře z Krymu poslal v květnu 2014 ruský vojenský soud v Rostově na Donu na 20 let za mříže za údajnou přípravu teroristických útoků. Vláda v Kyjevě i mezinárodní společenství označují tato obvinění za vykonstruovaná a opakovaně vyzvali Kreml k Sencovovu propuštění.
Oleh Sencov
Oleh Sencov | Foto: ČTK

V polovině května loňského roku začal Sencov držet hladovku, kterou chtěl přimět Rusko, aby propustilo 64 jiných Ukrajinců, které označuje za politické vězně. Vlastní propuštění nepožadoval.  

Hladovku ukončil loni v říjnu po 144 dnech a 13 hodinách. Důvodem bylo sdělení lékařů, že mu proti jeho vůli hrozí nucená výživa.

Několikaměsíční odmítání potravy se ale přinejmenším podle jeho sestry Natalji Kaplanové viditelně podepsalo na jeho zdraví, které je podle Kaplanové nevratně poškozené. Ruské úřady to popírají.

Informace o tom, jak se Sencovovi daří, se čas od času dostanou ven především díky jeho právníkovi Dmitrijovi Dinzeovi. Ten naposledy v pátek na svém Facebooku napsal, že je režisér v pořádku a jeho zdravotní stav je uspokojivý. Dlouhé chvíle ve vězení si podle něj jrátí psaním nových příběhů.

Matka Oleha Sencova navštěvuje podle serveru 112 Ukraine v sibiřském vězení jednou do měsíce zhruba na dvacet minut. Podle ní se filmař ptá hlavně na své dvě děti, které na něj doma čekají. Když se matka zajímá o jeho zdraví, pokaždé podle ní odvětí, že je všechno v pořádku, uvádí server ukrajinské televize. 

Mezinárodní podpora

Oleh Sencov měl podle vojenského soudu v Rostově na Donu chystat teroristické útoky během ruského obsazování ukrajinského poloostrovu Krym na jaře 2014. Konkrétně se měl podle ruských úřadů pokoušet podpálit dvě kanceláře na Krymu, z toho jedna náležela vládní straně Jednotné Rusko. Zároveň chtěl taky vyhodit do povětří jeden z památníků bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina v Simferopolu, uvedla obžaloba. 

Sencov, který je odpůrcem ruské anexe Krymu z roku 2014, označuje rozhodnutí soudu za vykonstruovaná. Podporu našel u čelních politiků řady západních států i dalších osobností. Spojené státy i řada zemí Evropské unie ho považují za politického vězně Kremlu. 

Za Oleha Sencova se postavily lidskoprávní organizace Amnesty International a světoznámí režiséři i herci. V Česku na jeho příad dlouhodobě upozorňují nezisková organizace Člověk v tísni, čeští filmaři či Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu.

Květnový protest v Kyjevě, který volal po propuštění režiséra Sencova
Květnový protest v Kyjevě, který volal po propuštění režiséra Sencova | Foto: Reuters

Na sociálních sítích v řadě zemí běží už několik let kampaň s hashtagy #SaveOlegSentsov nebo #FreeSentsov. Ukrajinec, který 13. června slaví třiačtyřicáté narozeniny, je také držitelem  Sacharovovy cenu za svobodu myšlení, kterou mu loni na podzim udělil Evropský parlament.

 

Právě se děje

Další zprávy