Vězněný filmař Sencov slaví narozeniny. Svět už šestým rokem volá po jeho osvobození

Zahraničí Zahraničí
13. 7. 2019 13:45
Ukrajinský režisér Oleh Sencov slaví tuto sobotu třiačtyřicáté narozeniny a také v pořadí šesté, které tráví ve vězení na Sibiři. Filmaře z Krymu poslal v květnu 2014 ruský vojenský soud v Rostově na Donu na 20 let za mříže za údajnou přípravu teroristických útoků. Vláda v Kyjevě i mezinárodní společenství označují tato obvinění za vykonstruovaná a opakovaně vyzvali Kreml k Sencovovu propuštění.
Oleh Sencov
Oleh Sencov | Foto: ČTK

V polovině května loňského roku začal Sencov držet hladovku, kterou chtěl přimět Rusko, aby propustilo 64 jiných Ukrajinců, které označuje za politické vězně. Vlastní propuštění nepožadoval.  

Hladovku ukončil loni v říjnu po 144 dnech a 13 hodinách. Důvodem bylo sdělení lékařů, že mu proti jeho vůli hrozí nucená výživa.

Několikaměsíční odmítání potravy se ale přinejmenším podle jeho sestry Natalji Kaplanové viditelně podepsalo na jeho zdraví, které je podle Kaplanové nevratně poškozené. Ruské úřady to popírají.

Informace o tom, jak se Sencovovi daří, se čas od času dostanou ven především díky jeho právníkovi Dmitrijovi Dinzeovi. Ten naposledy v pátek na svém Facebooku napsal, že je režisér v pořádku a jeho zdravotní stav je uspokojivý. Dlouhé chvíle ve vězení si podle něj jrátí psaním nových příběhů.

Matka Oleha Sencova navštěvuje podle serveru 112 Ukraine v sibiřském vězení jednou do měsíce zhruba na dvacet minut. Podle ní se filmař ptá hlavně na své dvě děti, které na něj doma čekají. Když se matka zajímá o jeho zdraví, pokaždé podle ní odvětí, že je všechno v pořádku, uvádí server ukrajinské televize. 

Mezinárodní podpora

Oleh Sencov měl podle vojenského soudu v Rostově na Donu chystat teroristické útoky během ruského obsazování ukrajinského poloostrovu Krym na jaře 2014. Konkrétně se měl podle ruských úřadů pokoušet podpálit dvě kanceláře na Krymu, z toho jedna náležela vládní straně Jednotné Rusko. Zároveň chtěl taky vyhodit do povětří jeden z památníků bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina v Simferopolu, uvedla obžaloba. 

Sencov, který je odpůrcem ruské anexe Krymu z roku 2014, označuje rozhodnutí soudu za vykonstruovaná. Podporu našel u čelních politiků řady západních států i dalších osobností. Spojené státy i řada zemí Evropské unie ho považují za politického vězně Kremlu. 

Za Oleha Sencova se postavily lidskoprávní organizace Amnesty International a světoznámí režiséři i herci. V Česku na jeho příad dlouhodobě upozorňují nezisková organizace Člověk v tísni, čeští filmaři či Výbor pro vězněné spisovatele českého PEN klubu.

Květnový protest v Kyjevě, který volal po propuštění režiséra Sencova
Květnový protest v Kyjevě, který volal po propuštění režiséra Sencova | Foto: Reuters

Na sociálních sítích v řadě zemí běží už několik let kampaň s hashtagy #SaveOlegSentsov nebo #FreeSentsov. Ukrajinec, který 13. června slaví třiačtyřicáté narozeniny, je také držitelem  Sacharovovy cenu za svobodu myšlení, kterou mu loni na podzim udělil Evropský parlament.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy