Vězněný ukrajinský režisér Sencov ukončil hladovku, tvrdí ruská vězeňská služba

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 10. 2018 16:56
Sencovovi obhájci ani jeho blízcí se k informaci zatím nevyjádřili.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov.
Ukrajinský režisér Oleh Sencov. | Foto: Reuters

MoskvaRuská vězeňská služba tvrdí, že ukrajinský režisér Oleh Sencov po 144 dnech ukončil hladovku. Ve vězení na severu Sibiře ji držel od poloviny května. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na ruskou agenturu Interfax. Informaci potvrdila také ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denysovová na Facebooku.

Sencovovi obhájci ani jeho příbuzní se ale zatím ke zprávě nevyjádřili. 

"Oleh Sencov přestal držet hladovku, oznámil to v prohlášení a souhlasil s příjmem potravy. O tom, jak ho vyvést ze stavu hladovění, jednali nejlepší dietologové v Moskvě. Pro normalizaci jeho zdraví byla sestavena odpovídající dieta," uvedl v pátek podle agentury TASS zástupce vedení vězeňské správy Valerij Maksimenko.

Denysovová na svém facebookovém účtu napsala: "Oleh Sencov ukončil hladovku. To znamená, že je v kritickém stavu, prakticky za hranicí," napsala ukrajinská ochránkyně lidských práv. Poukázala přitom na to, že v Rusku doposud bez lékařských zpráv tvrdili, že jeho zdravotní stav je uspokojivý. "To ale není pravda," zdůraznila.

"Jsem hluboce přesvědčena, že v Rusku mu neposkytují odpovídající lékařskou péči. I nadále žádám, aby k němu měli přístup nezávislí vysoce kvalifikovaní odborníci, ale Kreml to neudělal," uvedla dále Denysovová a dodala, že očekává, že jí bude co nejdříve umožněn přístup k Sencovovi.

Ukrajinský filmař je odpůrcem ruské anexe Krymu. V roce 2015 byl odsouzen v Rusku k dvaceti letům vězení za údajný terorismus. Moskevský soud ho poslal za mřížemi za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku. Režisér obvinění označil za vykonstruovaná.

Naživu byl udržován kapačkami ve vězeňské nemocnici. Nepožadoval své propuštění, nýbrž se hladovkou domáhal osvobození "všech ukrajinských politických vězňů" z ruských věznic.

Na jeho zhoršující se zdravotní stav dlouhodobě upozorňoval jeho obhájce. Také sestra filmaře v září uvedla, že se jeho stav stále zhoršuje. Na situaci ukrajinského režiséra poukazovala také řada umělců a politických představitelů po celém světě. Vězeňská správa ale Sencovovo zdraví doposud označovala za uspokojivé. 

 

Právě se děje

před 59 minutami

Extraligovou Spartu posílil švédský útočník Thorell

Novou posilou hokejistů extraligové Sparty se stal švédský útočník Erik Thorell. Devětadvacetiletý křídelník má zkušenosti ze švédské i finské nejvyšší soutěže, poslední dvě sezony byl ale spoluhráčem kapitána českého týmu na letošním mistrovství světa Jana Kováře ve švýcarském Zugu. O jeho příchodu informovala Sparta na webu.

Další zprávy