Vězněný režisér Sencov leží s nevratně poškozeným zdravím na JIP, Rusko to popírá

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2018 18:35
Kancelář ruské ombudsmanky informaci o Sencovově vážném zdravotním stavu popřela. Podle Sencovovy sestřenice je však režisér hospitalizován na JIP v nemocnici za polárním kruhem ve velmi špatném stavu.
Vězněný ukrajinský režisér Oleh Sencov
Vězněný ukrajinský režisér Oleh Sencov | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov vězněný v Rusku má v důsledku hladovky nezvratně poškozené zdraví a leží na jednotce intenzivní péče. Ukrajinským novinářům to řekla filmařova sestřenice Natalja Kaplanová. Kancelář ruské ombudsmanky informaci o Sencovově vážném zdravotním stavu popřela.

Sencov byl v roce 2015 odsouzen k dvaceti letům vězení za údajný terorismus. Dopustit se ho měl během ruského záboru ukrajinského Krymu, když se pokusil podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko.

V polovině letošního května zahájil protestní hladovku, kterou přerušil po 145 dnech. Důvodem bylo sdělení lékařů, že bude napojen na umělou výživu. Na jeho zhoršující se zdravotní stav upozorňovala během hladovky řada umělců a politických představitelů po celém světě.

Podle Kaplanové byl Sencov hospitalizován ve vězeňské nemocnici v táboře Labytnangi za polárním kruhem. "Byl umístěn na jednotku intenzivní péče, situace je velmi kritická. Nikdo neví, jak to skončí, hladovka bude mít trvalé následky," řekla Sencovova sestra.

Mluvčí ruské ombudsmanky Taťjany Moskalkovové informace o alarmujícím stavu ukrajinského režiséra popřel. "Tvrzení ukrajinských médií neodpovídá skutečnosti," řekl mluvčí s tím, že podle zprávy lékařů je Sencov "živ a přijímá stravu".

I podle ruské vězeňské správy je stav vězněného Ukrajince uspokojivý. "Sencov je ve zdravotnickém oddělení IK-8 (vězeňského tábora Labytnangi) pod dohledem lékařů. Převoz na jednotku intenzivní péče není zapotřebí," uvedla vězeňská správa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

před 18 minutami

Německo zadrželo ruského univerzitního vědce, podle prokuratury byl špionem

Německo zadrželo ruského vědce působícího na jedné z německých univerzit, který přinejmenším od října 2020 pracoval pro ruské tajné služby. V pondělí to oznámila spolková prokuratura s tím, že Rusa policie zadržela v pátek ihned po získání zatykače.

Prokuratura bez bližších podrobností uvedla, že ruský občan Ilnur N. pracoval jako vědecký zaměstnanec na katedře přírodovědně-technického zaměření nejmenované německé univerzity. "Mezi říjnem 2020 a červnem 2021 se nejméně třikrát sešel s jedním příslušníkem ruské zpravodajské služby," uvedla prokuratura v prohlášení. V něm dále sdělila, že nejméně na dvou schůzkách zadržený Rus předal informace získané na univerzitě, za což jako odměnu dostal peníze v hotovosti.

Prokuratura rovněž uvedla, že u ruského vědeckého pracovníka podnikla domovní prohlídku a že prohledala také jeho pracoviště.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Švédský parlament vyslovil nedůvěru vládě premiéra Stefana Löfvena. Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách velmi silné. Problémy může způsobit přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití.

Zdroj: ČTK
Další zprávy