Senátorům v USA se představil kandidát na velvyslance v Praze. Zmínil i české vojáky

ČTK ČTK
30. 11. 2022 11:37
Prioritami kandidáta na nového velvyslance Spojených států v Praze by byly následování odkazu Václava Havla v ochraně lidských práv a novinářských svobod nebo rozvoj americko-české bezpečnostní spolupráce, včetně podpory vyjednávání o českém nákupu amerických stíhaček F-35. Třiapadesátiletý kandidát Bijan Sabet to řekl při vystoupení před americkým senátním výborem pro zahraniční vztahy.
Bijan Sabet.
Bijan Sabet. | Foto: Wikimedia Commons - Christopher Michel/Cmichel67 (CC A-SA 4.0 International)

Sabet vystoupil před 22člennou komisí společně s dalšími kandidáty na nové zástupce USA v zahraničí. Senátoři by o jeho uvedení do funkce mohli rozhodnout do konce roku, uvedla předsedkyně výboru Jeanne Shaheenová.

V úvodu svého projevu Sabet představil svoji rodinu, která by s ním v případě zvolení odcestovala do Prahy, a hovořil o osobních zkušenostech ze soukromé sféry, konkrétně technologických firem a vzdělávacích institucí.

"Českou republiku budu podporovat v jejích výjimečných snahách o zachování regionální stability a ochranu suverenity Ukrajiny. Prohloubím také naši vzájemnou obrannou spolupráci a partnerství v NATO," řekl Sabet, který v souvislosti s obranou také zmínil české vojáky, "kteří statečně bojovali po našem boku v Afghánistánu".

Republikánský senátor Bill Hagerty Sabeta vyzval, aby využil své zkušenosti ze soukromého technologického sektoru ke spolupráci s českou vládou na "vyvažování hrozeb, které představují čínské technologické firmy jako Huawei nebo ZTE" na poli kybernetické bezpečnosti.

Sabet také řekl, že v případě potvrzení do funkce velvyslance bude podporovat české snahy o prohloubení vztahů s Tchaj-wanem a "bránit se škodlivým zájmům" ze strany Číny.

Během slyšení padla zmínka i o americké společnosti Westinghouse, která je součástí tendru o stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. "Budu usilovat o podporu čisté energie (v Česku), především amerických společností, které pracují v obnovitelných zdrojích," řekl kandidát na velvyslance v Česku.

Sabet je spoluzakladatelem a generálním partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem. Předtím pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley v Kalifornii a v Massachusetts. Je členem správní rady vysoké školy Boston College, na které získal bakalářský titul.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy