Senátoři nepodpoří Obamu, nového člena nejvyššího soudu má podle nich jmenovat nový prezident

ČTK ČTK
23. 2. 2016 21:18
Členové amerického senátního justičního výboru nepodpoří kandidáta Baracka Obamy na uvolněné místo soudce nejvyššího soudu. Pokud prezident kandidáta navrhne, Senát jeho volbu zablokuje. Výbor požaduje, aby kandidáta vybral až nový prezident vzešlý z listopadových voleb.
Barack Obama řeční v Kongresu.
Barack Obama řeční v Kongresu. | Foto: Reuters

Washington - Pokud americký prezident Barack Obama vybere svého kandidáta na uvolněné místo po zesnulém soudci nejvyššího soudu Antoninu Scaliovi, Senát jeho volbu zablokuje. Shodli se na tom v úterý členové senátního justičního výboru, kteří o případnému adeptovi navrženému prezidentem nedopřejí sluchu a nebudou o něm hlasovat. Podobným postupem celého Senátu pohrozil i šéf republikánské většiny v této komoře Kongresu Mitch McConnell.

Devítičlenný soud přišel o dlouholetého konzervativního člena předminulý týden, kdy Scalia zemřel na ranči v Texasu. Obama opakovaně prohlásil, že využije svého ústavního práva a navrhne jeho nástupce. Republikánští zákonodárci a prezidentští kandidáti však požadují, aby nového soudce jmenoval až příští prezident vzešlý z listopadových voleb.

"Takový je konsenzuální pohled... Žádné jednání, žádné hlasování," řekl v úterý podle agentury Reuters novinářům republikánský senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Lindsey Graham po dnešním zasedání výboru, jemuž náleží právo posoudit vhodnost budoucích členů nejvyšší soudní instance v zemi.

Blokování republikány poškodí

Členové výboru odeslali McConnellovi dopis, v němž jej informují o tomto postupu. Obamova kandidáta nehodlají vyslechnout mimo jiné proto, aby "Američané nepřišli o příležitost zúčastnit se plnohodnotné debaty o soudci, který by podle nich měl rozhodovat některé ze zásadních případů naší doby".

Šéf republikánské senátní většiny v úterý uvedl, že Obama, jemuž zbývá necelý rok v úřadě, sice má právo svého nominanta navrhnout, Senát však nemá povinnost jej schválit.

Obama dosud jméno zamýšleného Scaliova nástupce, jehož jmenováním by po dlouhých letech soud patrně získal pětičlennou liberální většinu, neoznámil. Americká média nejčastěji zmiňují soudce washingtonského odvolacího soudu Sri Srinivasana, jehož volbu do současné pozice předloni v Senátu jednomyslně podpořili demokraté i republikáni.

Pokud Senát skutečně sáhne k blokování volby, může to podle komentátorů výrazně poškodit republikánské vyhlídky před listopadovými kongresovými volbami.

 

Právě se děje

Další zprávy