Senátor John McCain byl pohřben na vojenském hřbitově po boku celoživotního přítele

ČTK ČTK
2. 9. 2018 23:27
Republikánský senátor minulou sobotu zemřel na rakovinu mozku. Bylo mu 81 let.
Rozloučení s Johnem McCainem.
Rozloučení s Johnem McCainem. | Foto: Reuters

Annapolis (USA) - Vlivný republikánský senátor John McCain, který minulou sobotu ve věku 81 let podlehl rakovině mozku, byl pohřben na vojenském hřbitově v Annapolis ve státě Maryland po boku svého celoživotního přítele Chucka Larsona. Kromě rodiny a přátel se soukromého obřadu zúčastnili McCainovi spolužáci z námořní akademie a zástupci armády.

McCain ve svých pamětech, které vyšly letos v květnu, napsal, že chce být pochován po boku svého přítele Larsona, "poblíž místa, kde to začalo", tedy nedaleko námořní akademie, kterou oba absolvovali.

V sobotu se s válečným hrdinou a jedním z nejrespektovanějších amerických zákonodárců ve washingtonské národní katedrále oficiálně rozloučily Spojené státy. Přítomni byli mimo jiné bývalí prezidenti Bill Clinton, George Bush mladší a Barack Obama.

Bush mladší a Obama, kteří oba McCaina porazili v souboji o prezidentské křeslo, ve svých projevech senátora připomněli jako vlastence, jenž dokázal překonat soupeření. V několika projevech během sobotní piety zazněly výhrady vůči politice současného prezidenta Donalda Trumpa, k jehož výrazným kritikům McCain patřil. Trumpovu účast na pohřbu si McCain ani rodina zesnulého nepřáli.

 

Právě se děje

Další zprávy