Jsou to jatka, umíráme. Mladý syrský chlapec zachycuje válku v Ghútě na svůj mobilní telefon

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
23. 2. 2018 11:38
Teprve patnáctiletý Syřan Muhammad Najem zaznamenává ostré boje ve východní Ghútě pomocí selfie fotografií a videí. Povstaleckou oblast nedaleko syrského hlavního města Damašku dobývají vojska prezidenta Asada.
Chlapec monitoruje válku ve východní Ghútě skrze selfies. | Video: Youtube.com

Damašek - Stejně jako většina jeho vrstevníků dává i patnáctiletý Muhammad Najem pravidelně na sociální sítě své selfie. Na rozdíl od většiny teenagerů to ale nedělá kvůli "lajkům" a komentářům, ale aby upozornil na strašlivou válku ve východní Ghútě v Sýrii

Právě v této oblasti, která leží asi 15 kilometrů východně od syrské metropole Damašku, Muhammad žije. V pozadí jeho selfie snímků a videí jsou většinou vidět rozbořené budovy a stoupající černý dým. 

"Každý den v Ghútě umírají děti kvůli bombardování ze strany Asadova režimu a Ruska," říká mladý chlapec v jednom z mnoha příspěvků, které zveřejňuje na Twitteru, Instagramu a YouTube. Mluví arabsky, ale příspěvky doplňuje o anglické popisky.

O východní Ghútu svádí ostrý boj armáda syrského prezidenta Bašára Asada s podporou Ruska, která chce enklávu získat zpět z područí povstalců. Jde o poslední větší území u Damašku, kde se Asadovi zatím nepodařilo povstalce porazit. 

To chtějí vládní síly změnit. V neděli zintenzivnily bombardování a během pár dnů tak připravily o život desítky osob. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zemřelo od neděle nejméně 368 civilistů včetně 150 dětí.

Novoroční přání dětí

Jaké to je, žít ve válkou svírané oblasti, ukazuje Muhammad na reálných syrových záběrech. "Lidé by měli vědět o všem, co se v Sýrii děje. Až vyrostu, chci být reportér," cituje chlapce americká televize CNN.

Muhammad si do videí čas od času přizve i jiné vrstevníky, kteří přežívají ve stejných strašlivých podmínkách. Někteří z nich vypadají ještě mladší než on. Třeba v prosinci je Muhammad poprosil, aby mu do kamery prozradili svá novoroční přání. Jedno z dětí prosilo, aby prezident Asad propustil z vězení jeho otce. 

Asadův režim se snaží východní Ghútu vybojovat zpátky od roku 2013. Samotná válka v Sýrii začala už o dva roky dříve a krvavé boje se táhnou dodnes. Muhammad si uvědomuje, že lidé žijící mimo válečný svět už mohou být vůči zprávám ze Sýrie neteční. 

"Víme, že vás naše fotografie plné krve už nudí. Víme, že jste viděli videa, na kterých nás zabíjejí. Přesto na vás ale budeme dál apelovat," říká patnáctiletý hoch na dalším z videí. V jiném příspěvku prosí, ať někdo zachrání děti v Ghútě.

Stejně jako drtivá většina obyvatel, i Muhammad se musí smiřovat se ztrátou blízkých. Pro televizi CNN například popsal, jak přišel při bombardování 8. února o kamaráda.

Jako obvykle si spolu hráli na ulici, když se ozvaly nálety a všichni se rozutekli do úkrytů. Muhammadův přítel ale nepřežil, zahynula i jeho rodina. Podle organizace Bílé helmy, která v Sýrii pomáhá zachraňovat lidi z trosek, si tento jediný nálet vyžádal 80 obětí. 

Jsme svědky genocidy

Kromě útoků ohrožuje životy obyvatel ve východní Ghútě také otřesná humanitární situace. Chybí léky, jídlo i další základní potřeby. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura i zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) ve čtvrtek znovu vyzvali k okamžitému příměří a dohodě o dodávkách humanitární pomoci.

Podle Muhammada se dá humanitární stav v obléhané oblasti jen těžko popsat slovy. "To, co se tu teď děje, je genocida," otevřeně prohlašuje ve videu umístěném na Twitteru. Na této sociální síti ho zatím sleduje přes tři tisíce uživatelů.

Situaci ve východní Ghútě přirovnal ke genocidě i jeden z doktorů, kteří v oblasti pomáhají. Podle něj jde o stejně brutální situaci, jakou byl masakr v Srebrenici. Při této genocidě v červenci 1995 zemřelo přes osm tisíc lidí. 

 

Právě se děje

Další zprávy