Seina v Paříží se přiblížila kulminaci. Situace způsobuje zmatky v dopravě, muzea jsou v pohotovosti

ČTK ČTK
27. 1. 2018 20:02
"Situace zůstává velice znepokojivá. Část příměstské železnice RER je nadále uzavřena, stejně jako četné cesty a hladina Seiny nepřestává stoupat," poznamenal list Le Figaro. Stav řeky je však daleko od povodní v roce 2016. Hladina řeky bude zřejmě vysoká ještě několik dní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Paříž - Paříž se v sobotu večer přiblížila kulminaci řeky Seiny, jejíž hladina už ale nedosáhne úrovně z předloňských povodní. I nynější situace však způsobuje zmatky v dopravě a uvedla muzea do stavu pohotovosti, aby ochránily své sbírky před případnými záplavami.

"Situace zůstává velice znepokojivá. Část příměstské železnice RER je nadále uzavřena, stejně jako četné cesty a hladina Seiny nepřestává stoupat," poznamenal list Le Figaro.

Podle serveru Vigicrue, který sleduje povodňovou aktivitu v zemi, dosáhla hladina Seiny před osmou večer 5,78 metru, takže již se prakticky dostala na nejvyšší očekávaný bod.

Od pondělka stoupla Seina o 1,28 metru

Situace je tak daleko od 6,1 metru jako za povodní v červnu 2016, kdy se Louvre musel evakuovat a muzeum Orsay zavřelo své brány.

V sobotu ráno řeka vystoupala na 5,68 metru, během 24 hodin tedy kvůli vydatným srážkám stoupla o dvanáct centimetrů. V povodí Seiny a jejích přítoků od 15. ledna napršel ekvivalent třítýdenních dešťů a od pondělka Seina stoupla o 1,28 metru. Nutno však dodat, že v červnu 2016 Seina stoupla o čtyři metry během čtyř dnů.

Předpokládá se, že klesání hladiny bude stejně pomalé jako její stoupání v posledních dnech, čili hladina by měla zůstat vysoká ještě několik dnů po dosažení vrcholu. Plavba po řece zůstává zakázána, v okolí metropole bylo evakuováno 666 lidí, asi 1400 lidí nemá elektřinu.

Nejhorší záplavy způsobila Seina v Paříži v roce 1910, kdy hladina dosáhla výše 8,62 metru.

Video: Stoupající hladinu Seiny zachytily i kamery

Hladina řeky Seiny kvůli dešti neustále stoupá. Muzea Louvre a Orsay přistoupily ke krizovým opatřením | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 26 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy