Šéfka poslanců Alternativy pro Německo čelí vyšetřování kvůli financování strany

ČTK ČTK
14. 11. 2018 18:42
Státní zastupitelství v jihoněmecké Kostnici chce začít vyšetřovat šéfku poslanců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alici Weidelovou kvůli podezřelým finančním darům pro stranu, které mohly znamenat porušení zákona o politických stranách.
Alice Weidelová.
Alice Weidelová. | Foto: Reuters

Státní zastupitelství podle německých médií už odeslalo parlamentu dopis potřebný k tomu, aby devětatřicetiletá politička, pro níž byly peníze určeny, byla zbavena poslanecké imunity.

V případu jde o 18 různých transakcí, v nichž švýcarská společnost WS Pharmawholesale International mezi červencem a zářím 2017 převedla celkem kolem 130 000 eur (3,4 milionu korun) okresnímu sdružení AfD u jihoněmeckého Bodamského jezera; právě tato organizace je politickým domovem Weidelové.

Firma ze země, v níž má trvalé bydliště i Weidelová, tvrdí, že peníze nejsou od ní, ale že je pouze přeposílala. Za koho, uvést nechce.

Zřejmě ještě zásadnější problém je to, že německé politické strany finanční obnosy vyšší než 1000 eur ročně ze zemí mimo Evropskou unii - pokud je neposílá německý občan - vůbec přijímat nemohou.

To ale AfD učinila. V říjnu 2017 z konta, kam peníze přišly, například za služby advokátní kanceláře Höcker zaplatila 16 000 eur (415 000 korun). Nakonec AfD téměř všechny peníze - až na 8000 eur - vrátila. Učinila tak ale až letos na jaře.

Od AfD, která se ráda prezentuje jako strana řádu a pravidel, požadují vysvětlení správa Spolkového sněmu i ostatní politické strany. Podle některých politiků by Weidelová, která je považována za finanční expertku své strany, ale jakékoli pochybení odmítá, měla přinejmenším skončit jako šéfka poslanců AfD.

Nyní se případ přenáší i do trestněprávní roviny. Státní zastupitelství v Kostnici už v úterý informovalo, že zahájilo předběžné vyšetřování. Nyní chce otevřít vyšetřování řádné, k čemuž ale potřebuje, aby byla poslankyně zbavena imunity.

To by se mělo stát v pátek, tedy 48 hodin poté, co Spolkovému sněmu přišel příslušný dopis od státního zastupitelství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy