Šéfka poslanců Alternativy pro Německo čelí vyšetřování kvůli financování strany

ČTK ČTK
14. 11. 2018 18:42
Státní zastupitelství v jihoněmecké Kostnici chce začít vyšetřovat šéfku poslanců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alici Weidelovou kvůli podezřelým finančním darům pro stranu, které mohly znamenat porušení zákona o politických stranách.
Alice Weidelová.
Alice Weidelová. | Foto: Reuters

Státní zastupitelství podle německých médií už odeslalo parlamentu dopis potřebný k tomu, aby devětatřicetiletá politička, pro níž byly peníze určeny, byla zbavena poslanecké imunity.

V případu jde o 18 různých transakcí, v nichž švýcarská společnost WS Pharmawholesale International mezi červencem a zářím 2017 převedla celkem kolem 130 000 eur (3,4 milionu korun) okresnímu sdružení AfD u jihoněmeckého Bodamského jezera; právě tato organizace je politickým domovem Weidelové.

Firma ze země, v níž má trvalé bydliště i Weidelová, tvrdí, že peníze nejsou od ní, ale že je pouze přeposílala. Za koho, uvést nechce.

Zřejmě ještě zásadnější problém je to, že německé politické strany finanční obnosy vyšší než 1000 eur ročně ze zemí mimo Evropskou unii - pokud je neposílá německý občan - vůbec přijímat nemohou.

To ale AfD učinila. V říjnu 2017 z konta, kam peníze přišly, například za služby advokátní kanceláře Höcker zaplatila 16 000 eur (415 000 korun). Nakonec AfD téměř všechny peníze - až na 8000 eur - vrátila. Učinila tak ale až letos na jaře.

Od AfD, která se ráda prezentuje jako strana řádu a pravidel, požadují vysvětlení správa Spolkového sněmu i ostatní politické strany. Podle některých politiků by Weidelová, která je považována za finanční expertku své strany, ale jakékoli pochybení odmítá, měla přinejmenším skončit jako šéfka poslanců AfD.

Nyní se případ přenáší i do trestněprávní roviny. Státní zastupitelství v Kostnici už v úterý informovalo, že zahájilo předběžné vyšetřování. Nyní chce otevřít vyšetřování řádné, k čemuž ale potřebuje, aby byla poslankyně zbavena imunity.

To by se mělo stát v pátek, tedy 48 hodin poté, co Spolkovému sněmu přišel příslušný dopis od státního zastupitelství.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy