Šéfka poslanců Alternativy pro Německo čelí vyšetřování kvůli financování strany

ČTK ČTK
14. 11. 2018 18:42
Státní zastupitelství v jihoněmecké Kostnici chce začít vyšetřovat šéfku poslanců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alici Weidelovou kvůli podezřelým finančním darům pro stranu, které mohly znamenat porušení zákona o politických stranách.
Alice Weidelová.
Alice Weidelová. | Foto: Reuters

Státní zastupitelství podle německých médií už odeslalo parlamentu dopis potřebný k tomu, aby devětatřicetiletá politička, pro níž byly peníze určeny, byla zbavena poslanecké imunity.

V případu jde o 18 různých transakcí, v nichž švýcarská společnost WS Pharmawholesale International mezi červencem a zářím 2017 převedla celkem kolem 130 000 eur (3,4 milionu korun) okresnímu sdružení AfD u jihoněmeckého Bodamského jezera; právě tato organizace je politickým domovem Weidelové.

Firma ze země, v níž má trvalé bydliště i Weidelová, tvrdí, že peníze nejsou od ní, ale že je pouze přeposílala. Za koho, uvést nechce.

Zřejmě ještě zásadnější problém je to, že německé politické strany finanční obnosy vyšší než 1000 eur ročně ze zemí mimo Evropskou unii - pokud je neposílá německý občan - vůbec přijímat nemohou.

To ale AfD učinila. V říjnu 2017 z konta, kam peníze přišly, například za služby advokátní kanceláře Höcker zaplatila 16 000 eur (415 000 korun). Nakonec AfD téměř všechny peníze - až na 8000 eur - vrátila. Učinila tak ale až letos na jaře.

Od AfD, která se ráda prezentuje jako strana řádu a pravidel, požadují vysvětlení správa Spolkového sněmu i ostatní politické strany. Podle některých politiků by Weidelová, která je považována za finanční expertku své strany, ale jakékoli pochybení odmítá, měla přinejmenším skončit jako šéfka poslanců AfD.

Nyní se případ přenáší i do trestněprávní roviny. Státní zastupitelství v Kostnici už v úterý informovalo, že zahájilo předběžné vyšetřování. Nyní chce otevřít vyšetřování řádné, k čemuž ale potřebuje, aby byla poslankyně zbavena imunity.

To by se mělo stát v pátek, tedy 48 hodin poté, co Spolkovému sněmu přišel příslušný dopis od státního zastupitelství.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy