Šéfka Evropské komise: Maďarský zákon proti LGBT je ostuda. Chystáme vůči němu kroky

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2021 21:18
Evropská komise podnikne kroky vůči maďarskému zákonu, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let jakékoliv materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví.
Maďarský premiér Viktor Orbán a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Maďarský premiér Viktor Orbán a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. | Foto: Reuters

Záměr oznámila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle které jde právní norma proti všem základním hodnotám Evropské unie. Maďarský premiér Viktor Orbán a členka jeho kabinetu, ministryně spravedlnosti Judit Vargová, kritiku odmítli. Prezident János Áder zpochybňovaný normativní akt dnes stvrdil podpisem

"Maďarský zákon je ostuda," cituje von der Leyenovou prohlášení na stránkách Evropské komise.

"Vydala jsem pokyny zodpovědným komisařům, aby maďarským úřadům napsali dopis vyjadřující naše právní obavy předtím, než zákon vstoupí v platnost," uvedla předsedkyně. EU podle ní nehodlá u principů jako jsou lidská důstojnost, rovnost a respektování lidských práv přistoupit na kompromis.

"Už dříve jsem řekla, že věřím v Evropskou unii, kde máte svobodu být kýmkoliv a milovat kohokoliv. Věřím v Evropu, která přijímá rozmanitost," uvedla von der Leyenová a dodala, že "využije veškerých pravomocí, které Komise má, aby se ujistila, že práva všech obyvatel EU jsou zaručena".

Evropskou komisi vyzvalo 17 států, aby vůči maďarskému zákonu zasáhla. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, podpis později připojily i Itálie, Řecko, Rakousko a Kypr. Česko mezi nimi není.

Za "ostudné" naopak Orbán označil poznámky von der Leyenové. "Nedávno přijatý maďarský zákon chrání zájmy dětí, zaručuje práva rodičům a netýká se práv na sexuální orientaci u lidí starších 18 let, takže žádné diskriminační prvky neobsahuje," uvedl v prohlášení maďarský premiér.

Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová podle agentury MTI v reakci na společné prohlášení zmíněných států uvedla, že jako několikrát v minulosti i nyní je maďarský předpis kritizován, aniž by si jej signatáři prostudovali, a tak kritika obsahuje zcela neopodstatněná falešná tvrzení. Maďarská právní norma nemá nic společného s unijními předpisy. Zákon proti pedofilii nikoho nediskriminuje a nestanoví žádné omezení pro svobodu slova, uvedla ministryně podle agentury MTI.

Kontroverzní zákon schválili maďarští poslanci 15. června a ve středu jej podpisem stvrdil maďarský prezident a Orbánův spojenec János Áder. Ve svém prohlášení zveřejněném na webových stránkách úřadu hlavy státu Áder podle MTI poukázal na to, že 199členný parlament zákon s přísnějšími tresty pro pachatele sexuálního zneužívání dětí a upravující ochranu dětí schválil hlasy 157 zákonodárců.

Kritizovaný právní akt je novelou zákona, který postihuje sexuální zneužívání dětí. Obsahuje také dodatky, které zakazují zobrazení jakékoli jiné sexuální orientace než heterosexuální a změny pohlaví ve školních vzdělávacích programech, ale i ve filmech a reklamách cílených na osoby mladší 18 let. Podle vlády je cílem zákazu "zdravý tělesný a duševní vývoj dětí".

Maďarští i zahraniční aktivisté a lidskoprávní skupiny zákon odsoudili jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Zákon dnes kritizovala i německá kancléřka Angela Merkelová. Německo je jednou ze zemí, které se připojily ke společné deklaraci evropských států.

"Myslím si, že ten zákon je špatný a není slučitelný s mými názory," sdělila kancléřka před dolní komorou německého parlamentu s tím, že právní normu z politického hlediska odmítá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy