Tvrdý útok. Šéfka demokratů chce Trumpa připravit o klíčový projev, jeho okolí zuří

Daniel Anýž Daniel Anýž
17. 1. 2019 11:45
Zhruba třetina americké vlády je už 27 dní bez peněz, současná paralýza federálních úřadů je nejdelším shutdownem historie USA. A nyní k tomu může přijít další bezprecedentní událost. V ohrožení se ocitla Zpráva o stavu Unie, tradiční televizní projev, který americký prezident pravidelně na začátku roku přednáší před společným zasedáním obou komor Kongresu.
Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová
Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová | Foto: Reuters

"Je to smutné, ale s ohledem na bezpečnost, a jestliže se vláda neotevře tento týden, navrhuji, abychom hledali jiné příhodné datum," doporučila demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby svůj letošní projev, plánovaný původně na 29. ledna, přesunul na pozdější termín.

Nebo aby "zvážil", že by projev vůbec nepřednesl, ale "doručil Zprávu o stavu Unie do Kongresu písemně", jak Pelosiová navrhuje v dopise, který ve středu zaslala prezidentovi.

Oficiálně se Pelosiová odvolává na fakt, že jak ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, tak tajná služba, která má na starosti ochranu prezidenta, jsou ochromené shutdownem.

Podle reakce americké politické a mediální scény jsou ale bezpečnostní ohledy, které cituje Pelosiová, jen záminkou tvrdého, odvážného a také riskantního politického útoku na prezidenta Trumpa.

"Bezpečnost stranou, její tah by Trumpovi odepřel jeden z nejblyštivějších momentů celého prezidentského roku," komentoval dopis Nancy Pelosiové deník New York Times.

Zpráva o stavu Unie je v USA tradičně jednou z nejsledovanějších jednorázových politických událostí. Prezidenti tyto projevy pravidelně využívají k tomu, aby shrnuli své dosavadní působení v Bílém domě, nastínili další politické plány a aby ovlivnili veřejné mínění ve svůj prospěch.

Tohle vše se teď pro Trumpa ocitlo v ohrožení a Pelosiová podle ohlasů na americké scéně potvrdila, že jako předsedkyně sněmovny bude prezidentovi opravdu tvrdým soupeřem.

Dvakrát mazaná Nancy

"Je to mazané hned ze dvou důvodů," uvedl demokratický kongresman Steve Cohen pro list Washington Post. Zaprvé, Pelosiová, která by během prezidentova projevu seděla za předsednickým pultem hned za prezidentem, by nemusela poslouchat, jak ji Trump viní za shutdown.

"A zadruhé mu to dává důvod, aby shutdown ukončil, protože on (Trump) miluje televizní obecenstvo a všechnu tu pozornost," nastiňuje kongresman Cohen možné intence předsedkyně Pelosiové.

Její návrh, aby prezident uvažoval o písemném doručení projevu, je v moderní americké historii bezprecedentní. Americká ústava pouze říká, že prezident musí "čas od času informovat Kongres o stavu Unie". Všechno ostatní je ovšem už jen otázkou zvyku a tradic.

První dva američtí prezidenti, George Washington a John Adams na konci 18. století své zprávy přednášeli v projevech. Jejich následovníci ale už posílali jen písemné zprávy. Tradici projevů znovu založil v roce 1913 prezident Woodrow Wilson.

A pokud byl od té doby projev zrušen nebo odložen, tak jen z mimořádných důvodů. V roce 1944 zabránilo Franklinu D. Rooseveltovi v projevu podlomené zdraví, v roce 1986 Ronald Reagan svůj projev o několik dní odsunul kvůli tragédii raketoplánu Challenger.

Jak otáčet nožem v ráně

Trump na dopis Pelosiové ve středu zatím veřejně nereagoval, jeho okolí a republikáni v Kongresu se ovšem hlasitě ozvali.

Podle syna prezidenta, Donalda Juniora, je Pelosiová "vyděšena z toho, že prezident Trump by měl mít další příležitost oslovit přímo americký lid". A podle Kevina McCarthyho, lídra republikánů ve sněmovně, je to od Pelosiové "zcela nepřístojné".

"Je naprostá bojovnice," uznává ovšem jiný republikán, Josh Holmes, který je poradcem Mitche McConnella, šéfa republikánů ve sněmovně, že Pelosiová hraje odvážnou politickou hru.

"Rozumí politickým fíglům. Otáčí nožem v ráně," uvedl Holmes pro deník Washington Post. Je ale přesvědčen, že v tomto případě se přepočítala a že celá věc skončí její prohrou.

Podle jiných komentátorů to může být naopak Pelosiová, kdo v souboji s Trumpem tahá za delší konec provazu. Jako nejvýraznější tváře svých stran  jsou Trump a Pelosiová Američany vnímáni oba velmi kontroverzně.

Trump působí jako "červený hadr" na demokraty. Pelosiová je zase hromosvodem republikánské zášti, v obecných průzkumech se jejich "popularita" shodně pohybuje jen okolo 40 procent.

Možná ukončí tu hanbu…

Výhodou Nancy Pelosiové v souboji o shutdown by ale mohlo být, že většina Američanů podle aktuálních šetření dává vinu spíše Trumpovi a jeho republikánům.

Jádrem sporu o peníze na chod vlády je Trumpův požadavek, aby dostal peníze na výstavbu zdi na hranici s Mexikem. Demokraté mu finance odmítají dát a v čele jejich odporu stojí právě Pelosiová, která zeď označila za "zbytečnou, drahou a nemorální".

Aby prezident mohl přednést projev v Kongresu, musí Kongres nejdříve schválit formální rezoluci, kterou by měla předložit právě předsedkyně sněmovny. Pelosiová to ale zatím neučinila.

"Možná že Pelosiová tak pro nás všechny - včetně prezidenta - udělala dobrou věc, když odložila (pokud úplně nezrušila) projev, který sliboval, že by byl tento rok ještě větší hanbou než obyčejně," upozornil dlouholetý politický publicista Jeff Greenfield na webu Politico, že Zpráva o stavu Unie se stala jednostranným politickým projevem, ve kterém prezidenti chválí své úspěchy, spíše než že by objektivně hodnotili stav země.

Greenfield upozorňuje, že Pelosiová jde zcela vědomě do rizika, že teď bude osočena, že vážně "poškozuje republiku, když zlovolně napadla" jeden z jejích symbolů - přednes Zprávy o stavu Unie.

Politiku se učila už od dětství

Jak ale naznačuje Greenfield a jak říkají i jiní komentátoři, Pelosiová tím jen potvrdila, že je odhodlána vést opravdu tvrdou opozici demokratů proti prezidentovi.

"Myslím, že Trump jako obvykle předpokládal, že bude schopen ji okouzlit a že ve výsledku budou spolupracovat. Podle mě to ale bylo naprosto naivní," řekl Sam Numberg, který byl Trumpovým poradcem v předvolební kampani, pro list Washington Post.

Osmasedmdesátiletá Pelosiová je nesmírně zkušená politička. Už od mládí pozorovala, jak to v politice chodí. Její otec, Thomas J. D’Alesandro, byl dlouholetým kongresmanem, starostou Baltimoru a také blízkým spolupracovníkem prezidenta Roosevelta.

Ona sama se pak vdala do San Franciska za investora Paula Pelosiho a jako praktikující katolička se nejdříve věnovala jejich pěti dětem, než se v polovině 80. let začala angažovat v politice. Pak ale stoupala už jen vzhůru.

V roce 1987 byla zvolena do Kongresu, kde se stranickou hierarchií v roce 2003 probojovala do vedení demokratů ve sněmovně a v letech 2009 až 2011 byla poprvé předsedkyní celé Sněmovny reprezentantů. Prezidentovi Baracku Obamovi v roce 2010 pomohla prosadit jeho nejdůležitější legislativu - reformu zdravotnictví Obamacare.

Pod Trumpovou kůží

Když se teď v lednu po loňském vítězství demokratů v kongresových volbách do čela sněmovny vrátila, stal se právě shutdown jejím prvním velkým střetem s prezidentem Trumpem. A od počátku bylo zřejmé, že Pelosiová jen tak neuhne.

Podle jednoho z jejích poradců se Pelosiová zcela záměrně snaží dostat Trumpovi pod kůži. "Mluvit k němu způsobem, kterému on rozumí," uvedl tento její spolupracovník.

Například po neúspěšném jednání v Bílém domě, kdy se už v polovině prosince snažili předejít shutdownu, Pelosiová skupině demokratů řekla, že to bylo jako "překřikování se skunkem" a že Trumpova umanutost se zdí je pro něho "něco jako věc jeho chlapáctví".

Jindy, když Trump slevil ze svého požadavku, že musí jít o pevnou betonovou zeď, Pelosiová zase poznamenala, že Trump se možná nakonec spokojí "se zdí z korálků nebo s něčím takovým".

A když chtěla Pelosiová vyjádřit, že prezident sotva může pochopit situaci státních zaměstnanců, kteří kvůli shutdownu nedostávají plat, uvedla, že prezident si "asi myslí, že mohou jít a prostě si říct tátovi o peníze". Šlo o ironický odkaz na to, že sám Trump zdědil majetek po otci.

"Jsou to výbuchy vzteku," popsala pak Pelosiová, když Trump po několika minutách odešel z jejich nedávné schůzky. "Jako matka pěti dětí a babička devíti poznám, když to vidím," dodala ještě.

Video: Internet baví Trumpův starý projev. Radí, jak překonat zeď 

Internet baví Trumpův starý projev: Radí, jak překonat zeď | Video: Wagner College
 

Právě se děje

Další zprávy